28 Oca 2017

Drone Nasıl Yapılır ? (Part 2)

Part 1'i okumak isteyen arkadaşlar buraya tıklayabilir...
Bir önceki yazımda size dronun genel olarak ana parçalarından bahsettim.Artık bağlayıp programlayıp uçurmamız gerek .
Motor ve Esc bağlantıları 3 kablo olduğu için karışık gelebilir fakat hiçte karışık değildir . Kabloların yerlerinin değişik olması sadece pervanenin dönüş yönünü değiştir bu yüzden kabloları karşılıklı olarak aynı şekilde bağlanması lazım .


Saat yönünde ilerlediğimizde   1.kol sol beyaz ,  2. kol sağ beyaz   ,  3.kol sağ siyah  , 4 .kol da sol siyah olarak belirlenir .  1 ve 3 . kolların esc motor bağlantıları aynı şekilde olmalıdırki pervaneleri aynı yönde dönsün . 2 ve 4 te aynı şekilde bağlanır .  Esc ler den 3 erli grup halinde  jumper kablolar çıkar bunlar kontrol kartına gider . Birde + ve -  kutup kablosu çıkar bunlarda  pile gidecektir . Motorları da merak ediyorsanız içini açtık ve inceledik .

Bu şekildedir. Oluşturulan manyetik alanla mıknatıslı bölüme bağlı olan mil döner.

Bu esc ve motor bağlantısı bittikten sonra . Esclerden çıkan kablolar motor numaralarına göre kontrol kartına takılır.
Escden gelen kablolar beyaz tarafı iç tarafa gelecek şekilde  M1 , M2,... yazan sağ bölüme motor sırasına göre takılır.  Burada sol tarafa Kumanda dan gelen veri cihazı jumper kablo yardımıyla takılır . Bu anlattıklarımın hepsini 1 ay içerisinde videolu bir şekilde hazırlayıp karşınıza geleceğiz.

Ayrıca bana sorarsanız parçaları çinden getirmeniz sizin faydanıza olacaktır .Ben kasa ve kontrol kartı hariç herşeyi Çinden getirttim . Herhangi bir problemle karşılaşmadım .


Bir sonraki hafta kontrol kartı üzerinden yapılacak ayarları anlatacağım.


Paylaş:

Yazar:

Merhaba, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde doğdum ve büyüdüm. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisiyim . Mühendis Ol bloğunun kuruculardanım. 1 yıl önce yazarlığa başladım. Yazılım olarak python biliyorum. Yoğun olarak tasarım üzerine çalışıyorum. Bu yüzden Autocad ve Solidworks'ü yoğun olarak kullanıyorum.Ayrıca kendi yaptığım Drone'um bulunmaktadır.

E-Mail: furkanenes@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
-Site Haritası-
Tasarım OddThemes
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı