19 Oca 2017

Özel Sektörde Mühendislerin Maaşları


Öncelikle kolay gelsin. Özel sektörde mühendis maaşını etkileyen bir çok sebep mevcut ama bunlardan en önemlisi "sen bu konumda yeterli bilgiye sahip misin." Eğer bu kriterde gerçekten iyiysen senin maaşının sonu yok arkadaşım.

Mühendis olup ceo olursun 200 bin lira maaş alırsın , mühendis olup yağ satarsın, doğal gaz saati okursun 1800 lira maaş alırsın. Tarafını sen seç. Daha yolun başındaysan kendini geliştir. Bu kendini geliştirenden kastım ingilizce falan değil ha. İngilizce önemli ama ingilizce sana 10 bin tl maaş vermez. Sen önce bilgilen arkadaşım mesleğini tanı gerçekten bölümünü bil, sana mühendislikte parayı bilgin, olayların üstesinden gelebilme yeteneğin gibi faktörler para kazandırır.

Hedefini düşük tutma ve her zaman mesleğini sev bu ana kural daha sonra;
mezun oldunuz ingilizceniz yok askerliğinizi (erkekler için) daha yapmadınız alabileceğiniz en düşük maaş 1500 lira civarındadır, tabiki de bu maaş sizin hangi branştan mühendis olduğunuzla da alakalıdır.

Askerlik (erkekler için) yaptığınız zaman bu ücret 1800 2000 civarını geçmeye başlayacaktır. Bu durumda bu fiyat aralığı bayanların minimum maaşıdır.

Sektördeki tecrübeniz mutlaka önemli 2-3 yıl sonra maaşınız 4 bin - 5 bin
tecrübeniz 5-6 yıl sonra ise 7 bin - 10 bin lira gibi rakamlar almanız mümkündür.

Bunun dışında bir başkasının altında çalısmaktansa kendi işinizi kurmak daha cazip olabilir. Ziraat mühendisleri için bir tarım (ilaç tohum vs gibi ) bir market, inşaat  elektrik makine vb. gibi bölümler için proje bürosu açmak daha avantajlıda olabilir.

Ziraat mühendisliği nin kurdu o marketler için bir bilgiye sahip değilim ama proje bürolarında 1 proje çizmek ( doğalgaz, asansör, elektrik vb.) 200 250 gibi tutarlar alıyorsunuz ama o projeyi onaylamak için 1500 2000 lira gibi tutarlar alabilirsiniz. Bunun yanında o büroyu açtıktan sonra inşaat mühendisi iseniz 5 adet şantiye hakkınız var. şantiye başına aylık 1500 tl para alıyorsunuz ve büronuzdan şantiyeye gitmiyorsunuz neredeyse. Makine elektrik çevre gibi bölümler için, benzinlik yine şantiyeler ve çevreye zararı olan ( dışarıya koku/gaz salan deri fabrikaları/depoları gibi) yerlerde denetleme büronuzdan çıkmadan bir kağıda imza atarak 1500 2000 tl gibi tutarlar kazanabilirsiniz, tabiki bu mühendislerinde en fazla 5 adet bölge alma hakkınız var.

Eğer memleketinizde iyi bir çevreniz var ise kendi işinizin patronu olarak ilk yılda bile aylık 10 binden fazla para kazanabilirsiniz.

Daha fazlası için takipte kalın. Yorum yapmayı unutmayın...

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, ben bu bloğun kurucularındanım. 21 yaşındayım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Makine Mühendisliği okumaktayım. HTML, CSS, Python ve Java ile uğraşıyorum. Cad programlarında Autocad biliyorum.

E-Mail: ismailkuscu@muhendisol.com

2 yorum :

 1. Ogrencileri yanlis yonlendirmeyin. Ben makina muhendisiyim ve uzun suredir calisiyorum. Isim geregi turkiyenin en buyuk firmalarindan tutun en kucuk atolyede calisan tum muhendisler ölü maaslara calisiyorlar. Dag tas muhendis oldu cunku.
  Bak ben sana dogrusunu soyliyim:
  *Askerligini yapmadiysan ve ing bilmiyorsan is bulamazsin.
  *Askerligini yaptiysan ve ing varsa 1800-2000 lira maas aliyorsun.
  *bu 3-5 yil bu sekilde gidiyor ha yilbasinda aldigin yuzde 5 zamlari saymiyorum.
  *5yil sonunda bulundugun birimin sefi oluyorsun maasin oluyor 3000-3500 tl
  *sonrasi mudurluk iste o zamanda bi temizinden 7-8 bin lira aliyorsun.
  Tabi bu is bulabilirsen ben 4 dil biliyorum. Ona ragmen bir bucuk yil falan issiz kaldim.
  Cok muhendis var cok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cosmos,

   Öncelikle Türkiye piyasasının mühendis açlığının farkında değilsin. Sen hala mühendislerin fabrikalarda çalıştığını düşünüyorsan yanılıyorsun.

   Askerlikle ve dille mutlaka alakası var. Ama 4 dil bilip işsiz kalan biri tanımıyorum , eğer issiz kalıyorsa da dili vardır ama mühendis değildir.

   Yazımızda da mümkün olabileceğinden bahsediyoruz.

   Okuyan arkadaşlar mühendislik okumaktan veya tercih etmekten çekinmeyiniz.

   Sil

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-