Tesla Bobini Çalışma Prensibi
 1. Anasayfa
 2. Atolye

Tesla Bobini Çalışma Prensibi

0
Bugünkü yazımızda sizlere ev ortamında nasıl orta boyutlu bir Tesla Bobini yapabileceğimizi göstereceğiz ve tesla bobini çalışma prensibi hakkında bilgi vereceğiz. Daha önceden de size biraz bahsetmiştik. 2 farklı kaynak olsun istedik sizler için. Eski yazımıza buradan ulaşabilirsiniz Mini tesla bobini yapımı.
Sorularınızı buradan sorabilirsiniz: Tesla bobini resimli anlatım

Adım Adım Tesla Bobini Yapımı

1.Adım; Tehlike!
tehlike
Bazı yüksek voltaj deneylerinin aksine, Tesla Bobini serpantinleri çok zarar verici olabilir. Eğer bir şok alırsanız, bu size acı vermez belki ama bunun dolaşım ve sinir sisteminize ciddi oranda zarar verebileceğini unutmayın! Her ne olursa olsun DOKUNMAYIN!
Bu belkide sizin ilk yüksek voltaj deneyiniz olacağından kendinizi güvene alacak bir yer bulun. Ayrıca sizlere mikrodalga fırın trafosunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz, bu daha güvenli olur!
2.Adım; Malzemeleri Temin Edin
 
Toplam maliyet vermek gerekirse zaten ahşap, cam şişe, PVC ve tutkal gibi malzemeler kullanıldığından yaklaşık 50 tl  civarında bir maliyeti olmaktadır.
İkincil Bobin için:
 • 1.5″ çapında (yaklaşık 4 cm ) PVC Boru – Uzun olması daha iyidir 
 • tesla bobini yapımı 2
 • 300 feet ( yaklaşık 90 metre ) Emaye kaplı 24 AWG (0.5 mm çapında) bakır tel. Size kolaylık olması açısından elektronikçilerden telefon kablosu isteyerek kolayca temin
 • edebilirsiniz.
 • 1.5″ ( yaklaşık 4 cm ) çapında şekilde gözüken vidalı aparat
 • 1.5″ ( yaklaşık 4 cm ) çapında vidalı zemin flanşı
tesla bobini çalışma prensibi nedir
 • Şekilde gözüken Emaye Sprey yada sprey vernikte işinizi görür
emaye sprey
Deşarj bağlantı tabanları için şekildeki gibi dairesel, pürüzsüz metalik objeler
 
Muhtelif tahta parçaları
 
tesla bobini yapımı 8
Uzun cıvata, somun ve pullar
Birincil Bobin için:
10 feet  (yaklaşık 3 metrelik) şekildeki ince bakır boru
tesla bobini yapımı 9
Kondansatörler:
 • 6 Cam şişe ( Her biri için 500 ml meyve suyu şişelerini kullanabilirsiniz )
 • Sofra tuzu
 • Yağ ( Burada Kanola kullanıldı )
 • Çokça Alüminyum folyo
Ve son olarak En az 9 kV , 30 mA sağlayacak NST, OBIT veya bunun gibi bir yüksek voltaj güç kaynağı.
Telin bir ucunu sarmak için borunun üstünde küçük bir yarık açın. Yavaş ve dikkatli bir biçimde dolamaya başlayın. Tellerin üst üste binmediğine ve aralarında boşluk olmadığına dikkat edin. Bu adım en sıkıcı ve zaman alan kısmıdır ama sonuçta çok güzel bir bobin elde edeceksiniz. Her 20 veya benzeri turda, genelde bobin çözülmeye başlar. Bunu engellemek için siz sonradan çıkarılabilecek gibi pul benzeri bariyerler koyabilirsiniz yada bant ile sargıları sıkıca bağlayın. Sargılama bittiği zaman, bobinin alt ve üstü etrafında sıkı bir şekilde bir bant ile sarın ve üzerine 2 veya 3 kat emaye sprey sıkın.
tesla birincil bobini
 
 
İpucu:
 • Bu iş için kendiniz 3 d/dk hızındaki bir motor ve bilyalı rulman gibi teçhizatlar kullanarak bobin sarma işini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Tel düzeni ve sıkıştırma yapmak için küçük bir tahta blok kullanmanız işinizi görecektir.
4.Adım; Zemini ve Birincil Bobini Hazırlama
Metal flanşı, tahta zeminin altına şekildeki gibi merkeze alacak şekilde yerleştirin ve cıvatalar için delik açın. Sıkıca baş aşağı cıvataları takın. Bu işlemler size birincil bobini yerleştirmeniz için kolaylık sağlayacaktır. PVC borunu tabana bağla ve sonra bakır borunu şekildeki gibi güzel bir spiral haline getir ardından son resimdeki gibi ters koni biçimine dönüştüreceksin. İsteğe bağlı olarak destek koyabilirsiniz, ben burada 2 adet koymayı tercih ettim.
 Zemini ve Birincil Bobini Hazırlama 2Zemini ve Birincil Bobini Hazırlama

Kıvılcım aralığının nasıl yapıldığını eklemeyi unuttum! Bunun için resmin alt kısmında bulunan tahtadan yapılmış küçük çerçeveye bakmanız gereklidir. Tahta çerçeveye bağlı 2 adet cıvata göreceksiniz. Son resmi büyülterek detaylı bir şekilde inceleyerek kolayca yapabilirsiniz.
5.Adım; Tesla bobini Kondansatörlerin Yapımı
Ben ucuz bir yol olması bakımından kendim bir kondansatör tasarımı yapmayı tercih ettim. Bir kondansatör yapmak için en basit yol  tuzlu su, yağ ve alüminyum kullanmaktır. Şişeleri folyo ile sarın ve içini su ile doldurun. Her bir şişedeki suyun miktarını eşit tutmaya çalış. Bu güç çıkışının daha dengeli olmasına yardım eder. Su içerisine azami 359 g/mL oranında tuz koyabilirsin. Ama bu genelde çok fazla tuz koymakla sonuçlanacağı için bunu daha da yumuşatabilirsiniz. ( Bende zaten 5 gram koydum ) Siz sadece her bir şişedeki tuz miktarının aynı olduğuna emin olun. Şimdi yavaş bir şekilde su içerisine birazcık yağ ekleyin. Kapak üzerine şekildeki gibi küçük bir delik açın ve içerisine yeterli miktarda tel yerleştirin. Şu anda tam fonksiyonel bir kondansatöre sahipsin :) Haydi 5 tane daha yapın…
tesla bobini kondansatörlerin yapımı    tesla bobini kondansatörlerin yapımı 2
İsteğe isteğe Bağlı: Şişelerin sırayla durmaları için altlık kullanabilirsiniz.
Dikkat: 6 Adet şişe, 15kV 30mA NST ile çok ölümcül olabilir!!! Eğer sizde NST gibi bir güç kaynağı ile çalışacaksanız en az 8-12 adet şişe kullanmanızı öneriyorum.
6.Adım; Her Şeyin Bağlanması
Şekildeki şemada gördüğünüz gibi telleri bağlayınız. İkincil bobinin toprak bağlantısını sakın ana toprak hattına bağlamayın!!!  Evinizdeki her şeyi kızartır :)
tesla bobini yapımı
Benim Bobinin Özellikleri:
 • İkincil Bobinde 599 adet sargı
 • Birincil Bobinde 6.5 sargı
7.Adım; Başlıyoruz, Hazır Olun…
 
 
tesla bobini çalışma prensibi
İlk denemenizi açık ortamda yapın. Ev içerisinde çalıştırmanız  güvenli değil ve gerçekten bir şeylerin yanlış gitme olasılığı çok yüksek. Yangın çıkma ihtimali Cidden fazla!!!!
Işıkları kapatın ve şovun keyfini çıkarın
Benim NST 9Kv, 30mA ile 15 cm’lik arklar oluştu. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:
 
 
8.Adım; Gelecek için…
Sonraki bobinim için farkına vardığım birkaç önemli nokta var. Her iki bobinin sarımlarının daha sıkı olması gerekli ve daha fazla sargı atmalıyım. Ayrıca daha iyi bir deşarj ünitesi yapmak istiyorum. Daha fazla zaman ve para buldukça daha uzun bobin belki yaparım…

 

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir