1. Ana Sayfa
  2. Bilimsel
  3. Metal Çifti Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Metal Çifti Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

1
Metal Çifti Nasıl Yapılır ?
 
Metal çiftleri 2 farklı aynı uzunluktaki metallerin bir birlerine perçinlenmesi ile oluşabilir. Bu iki farklı metal Örneğin bakir ve demir. Çiftler ısıltıldığında, perçinli oldukları için bir birlerinden bağımsız hareket ediceklerdir. Bu durumda biri diğerinin üzerine kıvrılacaktır. Bu kıvrılma sayesinde kullanıldığı yerde amaçını uygulayacaktır.

 

Metal Çiftleri Nerelerde Kullanılır?
  • Metal çiftlerinin birçok kullanım alanları vardır. Bunların en önemlisi elektrik termostatlarıdır. Termostat sıcaklığı kontrol altına alarak sabit bir değerde tutmaya yarayan bir alettir. Elektrikli şofben, elektrikli ütü, evlerdeki radyatör türü ısıtıcılar termostatlı aletlerdir.
  • Bu aletlerde sıcaklık arttığında metal çifti bükülür ve devreyi keser. Bir süre soğuyunca metal çifti soğuyarak eski durumuna gelir ve devreyi tamamlar. Isıtıcı çalışmaya başlar. Böylece aletin sabit sıcaklıkta çalışması sağlanır.
  • Yangın alarmlarında sıcaklık arttığında metal çifti yukarı bükülerek elektrik devresini kapatır ve zil çalar. Aynı zamanda metal termometrelerde ve flaşörlerde metal çiftleri kullanılarak yapılan araçlardır.

 

Arkadaşlar yazıdan anlaşamadıysak videomuzu izmeleyi tavsiye ederiz. 🙂

 

 

Eğer videoyu ve kanalımı bloğumu beğendiyseniz, Videoya like ve yorum yapmayı unutmayın Öyle İşte kanalına Abone olmayı unutmayınız…

 

 
 
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. admin_avatar

    Site çok iyi beyler tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir