15 Eyl 2016

Desibel Hakkında BilmediklerinizDesibel bir logaritmik ölçü birimidir. Desibel, ses seviyesinin yada fiziksel bir büyüklüğün (gürültü, sinyal, voltaj, elektromanyetik dalga vb.) tanımıdır. Alexander Graham Bell anısına "bel" demek istenildi. Çünkü Graham Bell telefonu bulmasından 2 yıl sonra öne atılan bu kavramın adı Graham Bell e atfedilmüştir.

"Desi-bel" deki desi ise logaritmanın 10 tabanında olması şeklinde tanımlanıyor.


P: Ölçülen Güç

P0: Referans Güç

Ölçüm Çeşitleri Nelerdir? 

Desibel ifadesi günümüzde daha çok gürültünün seviyesini belirlemede kullanılır. Bu seviyeleri birçok araç (bilgisayar, telefon, yazılım vb.) yardımıyla yapabileceğimiz gibi hassas sonuçlar alabileceğimiz sırf bu ölçümleri yapması için geliştirilen ‘Desibelmetre’ adında ölçüm cihazları da mevcut olmaktadır. Ayrıca yukarılarda da örnek olarak değinmiş olduğumuz formüller kullanılarak kendimizde bu hesaplamaları yapabiliriz.Günlük Hayatta Maruz Kalınan Gürültü Seviyeleri Nelerdir?

 Günlük hayatta sıkça kullanmış olduğumuz araç gereçlerin çıkarmış olduğu gürültü seviyeleri (dB cinsinden) aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Verilen dB seviyeleri değişken olmakla birlikte insanların yaklaşık olarak kaç dB (desibel) gürültü seviyesine maruz kaldığı hakkında fikir vermektedir. Ayrıca gürültü seviyeleriyle doğru orantılı olarak insanlar üzerinde gerçekleşen olumsuz etkilerde tabloda verilmiştir.Kaynakça:
http://www.gercekbilim.com/desibel-duyma-kaybi/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Desibel


Paylaş:

Yazar:

Merhaba, ben bu bloğun kurucularındanım. 21 yaşındayım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Makine Mühendisliği okumaktayım. HTML, CSS, Python ve Java ile uğraşıyorum. Cad programlarında Autocad biliyorum.

E-Mail: ismailkuscu@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-