1. Ana Sayfa
 2. Atolye
 3. Peltier İle Klimasız Araç Kalmasın

Peltier İle Klimasız Araç Kalmasın

Peltier Nedir?

Peltier basit olarak bir yüzeyi soğutup diğerini ısıttığınızda elektrik üretiyor. Seebeck etkisi olgusuyla çalışan peltier, 2 iletkenin oluşturduğu halkanın bir bağlantı noktasına sıcaklık farkı uygulanırsa sistemde voltaj farkı oluşur. Yani elektrik üretir. Bu elektrik üretimi termokapllardaki gibi de değil. (termokapl yazımızı okumak için tıklayınız.) 12V’luk bir peltier rahatlıkla bir usb fanlarını çevirebilir. ( peltierin gücü ve pervanenin gücüne göre değişebilir.)

Peltierin birde şöyle güzel bir huyu var siz kablolardan elektrik verdiğinizde ise bir yüzey ısınıyor diğer yüzeyde soğuyor. 12V’luk bir peltier için belirli bir süre sonra bir bardak suyu dondurabilir yine diğer yüzeyide 45 derecelere kadar da bir suyu ısıtabilir.

Peltierin Kullanım Alanları.

 • Peltierin günümüzde sıcaklık ölçme aleti olarak pek kullanılmıyor ama kullanıladabilir. Ortam ve ölçülecek olan sıcaklık değerleri uygun yerlerde.
 • Mikroişlemci soğutucusu
 • Lazerler, kızılötesi dedektörler ve CCD matrisler için soğutucu
 • Elektronik cihaz parçalarının farklı sıcaklık testleri için soğutma odasında
 • Yarı iletken endüstrisi için su soğutucular
 • Medikal aletler için seyyar ve kompakt soğutucu
 • Biyomalzeme ve ilaç taşımasında kullanılan taşıma kapları için sıcaklık kontrollörü
 • DNA analizi(PCR) için ısıtıcı ve soğutucu olarak kullanımı
 • Nemli havanın kurutulmasında

Sizcede klimasız araçlara bundan bir klima olmaz mı ?

Bunu internette yapanlar olmuş. Çokta fazla maliyetli değil zaten bu peltierler, piyasada 12V güç miktarıda güzel seviyelerde olan bi peltier 30 tl civarında ( 10 tlyede peltier mevcut ) fanı, soğutucu alüminyum plaka falan hepsi 50 tl ye gelir  araca göre sağ sol olmak üzere belki 2 adet yapılabilir . Aküden çektiğin direk kabloyuda bağlaybilirsin. Arayada güzel bir anahtar alın size klimalı araç 🙂
Sizde merak edip yapmak isterseniz, fan ile peltier arasına termal macun kullanmayı unutmayınız .

Söylemek istediğimde tam olarak bu. Biraz olsun ufkunuzu açabildiysem ne mutlu bana . Yazıyı daha verimli hale getirmek için sizde yorum kısmını boş geçmeyin.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap