1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Milli Piyade Tüfegimiz MPT-76

Milli Piyade Tüfegimiz MPT-76

featured
Ülkemizde son dönemlerde özellikle savunma teknolojileri konusunda önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar arasında hem yerli teknolojilerin kullanılması hem de dışa bağımlılığı azaltmamız adına ülkemize değer katacak milli piyade tüfeğimiz MPT-76 üretildi.
Tüfek yaklaşık olarak 200 parçadan oluşmaktadır. Ve tüm parçaları üretilebilmektedir.Yapılan seri üretim sözleşmesine göre MKE 2016’da TSK’ya toplamda 500 MPT-76 verecek.2017’de ise MKE 19.500,diğer üretici olan Kale Kalıp ise 15 bin MPT-76’yı TSK’ya teslim edecek.
Silahın etkileyici özelliklerinden birisi de NATO standardı olan kum, yağmur, çamur, sıcak ve soğuk(-40 ve 65 derece sıcaklıkta ) hava gibi ağırlaştırılmış 42 testi başarıyla geçmesidir.Amerikan ordusunun kullandığı M-16 tüfeği bu testlerin yaklaşık 25’ini geçebiliyor.Bu bilgi ışığında MPT-76’nın gayet üstün bir silah olduğunu söyleyebiliriz.
Silah ağırlığı yaklaşık olarak 4.2kg mermi çapı 7.62mm boyu 88cm şarjörü 20 mermi kapasiteli ve etkili atış menzili 400 metreyi bulabiliyor.
Tasarımı Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş özgün bir tasarıma sahiptir.
İlk sevkiyatı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 9 Aralık tarihinde düzenlenecek törenle başlayacaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çok güzel açıklamış ve etkili bir yazı olmuş.Emeğine sağlık.Bu tür yazılar bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir