Piri Reis’in Haritasının Sırrı
 1. Anasayfa
 2. Mühendislik

Piri Reis’in Haritasının Sırrı

0

Coğrafya ve Harita uzmanı olan ünlü Türk denizci olan Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği Afrika Amerika ve Güney Kutbunu gösterdiği harita ortalığın karışmasına sebeb olmuştur. Bunun nedeni ise Güney Kutbunun keşfinin haritanın çizilmesinden çok sonraki yıllarda yani 1818 yılında gerçekleşmiştir.


Piri Reis Haritası , günümüze kalan, Amerika kıtasını gösteren en eski haritalardan biridir.
Avrupa ve Afrikanın batı kıyılarını ve Güney Amerikanın doğu kıyıları göstermektedir. 20 haritanın birlesştirilerek hazırlandıgı bu haritada aralarında Kristof Kolomb’un da haritaları yer almıştır.

 Atlas okyanusunda Kanarya Adaları Kap Verde Adaları ve Azor Adaları’nın konumları doğrudur ama biraz orantısızdırlar. Avrupa’da Fransa ve İber Yarımadası iyi çizilmiştir. İber Yarımadası’nda gösterilen dört nehirden üçü Tagus, Guadalkivir ve Ebro olarak tanınabilir, ancak bu nehirlerin yukarı kısımlarında hatalar vardır.

 • Afrika kıtasında Senegal, Gambia ve Guinea, ve Fildişi Sahili’ndeki Sassandra nehirlerini tanımak mümkündür. Nijer Nehri’nin kaynağı olarak, Sahra Çölü’nde görünen göller vardır. Kuzey Amerikanın ayrıntıları, gerçek ayrıntılarına hiç uymamaktadır. Hispanyola olarak adlandırılan ada, kuzey-güney dogrultusunda çizilip, görünüm olarak Japonya’nın 15. yy’da bilinen şekline benzer.
 •  

  • Güney Amerikada Brezilya’nın kuzey kıyıları gerçekle oldukça uyumludurlar. Orinoko ve Amazon nehirleri, Trinidad adası kolaylıkla tanınabilir. Amazon’un denize döküldüğü noktanın açıklarında çizilmiş olan büyük ada ise gerçekte yoktur. Güney Amerika’nın iç bölgelerinde dağlar görünür. Rio de la Plata nehri olması muhtemel bir nehrin güneyindeki kıyı ayrıntıları Brezilya kıyılarıyla çeşitli noktalarda uymaktadır ama kıyı çizgisinin doğrultusu güney yerine doğuya doğru uzanır.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir