13 Ara 2016

3D Yazıcı Kullanarak Dron(İHA) Yapımı


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün daha da yaygınlaşan insansız hava araçları artık 3d yazıcı sektörünü de hareketlendiriyor.

Karbon fiberin pahalı oluşu ve dron gövdelerinin ve aksesuarlarının fahiş fiyatlara satılması dron kullanmaya yeni başlayacak kişileri 3d yazıcılarda basılmış olan modellere yöneltti.Bir çok sitede örnek çizimlerin paylaşıldığı dron tasarımları bir çok kullanıcı tarafından olumlu yorum alırken aynı zamanda yedek parça problemini de ortadan kaldırıyor.Özellikle piyasada pahalı olan dronlarla başlayan serüvenler kısa sürede sona eriyor zira kullanıcılar acemi olduğundan ilk zamanlar acemi şöfor misali sağa sola çarpıyor . Sonrasında ise tamire hatırı sayılır miktarda para veriyorlar.

3d yazıcıda basılmış bir dron gövdesinde ise böyle bir problem yok kırılan parçayı kendiniz tekrar basıp montaj yapabiliyorsunuz.Eğer 3d yazıcınız var ise gayet uygun fiyata bu baskıyı kendiniz alabilirsiniz ancak yazıcınız olmaması durumunda F450,F650 vb. hazır xcopter* gövdeleri sizin işinizi görecektir çünkü 3d baskı hizmeti veren kişiler ucuza çalışmıyorlar.Yazıcı için hammadde olan PLA ,ABS gibi malzemeler kilogram işi satılıyor ve yaklaşık 75-90 tl arası fiyatları değişir.**

Ancak yazıcı baskılarının pahalı olma sebebi bu değildir.Pahalı olma sebebi yazıcıların baskı süresinin çok uzun olmasıdır.Örneğin yaklaşık 100 gr ağırlığındaki 10x15x7cm boyutundaki bir parça yaklaşık 6 saatte tamamlanabiliyor bu durum yazıcı baskılarının haliyle maliyetini çok artıran bir etken.Bir dron gövdesinin 24 saat sürdüğünü varsaysak ve saat başı 2 TL aldığımızı düşünsek (2x24+7=55) maliyetimiz en az 55 TL yapıyor.Ki benzer boyuttaki aynı malzeme hazır plastik olarak 50 -60 tl bandında . Yani pek bir farkı olmuyor.

Yazıcınız varsa hammadde dışında bir maliyetiniz yok çünkü yazıcı başında bekleyen sizsiniz 48 liralık maliyeti kendiniz üstleniyorsunuz , yani 50 TL vermek yerine 100 gr olacak bir dron için en fazla  9  TL gibi bir maliyet oluyor.

Sonuç olarak : Yazıcınız varsa boşuna para vermeyin kendiniz basın , tasarım olarak isterseniz çizim yeteneklerinizi konuşturup kendi tasarımınızı yapın isterseniz internetteki çizimleri alıp direk çıkartabilirsiniz.

İlk defa dron yapacak arkadaşlar için internetteki çizimleri almak daha doğru olabilir çünkü hangi malzemelerin uyumlu olduğu ; motor,pil,kartlar vs. modelden özelliğe kadar hepsi mevcut. Bir miktar tecrübe kazandıktan sonra kendi kafanızdaki dron yapmak daha kolay olacaktır.

Not : Aynı zamanda piyasada fahiş fiyatlara satılan dron aksesuarlarını(kamera tutucu vs.) internette çizim halinde bulabilir veya kendiniz çizebilir,çok uygun fiyata kendiniz baskı alabilirsiniz.
  

Örnek çizime bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz ulaşabilirsiniz...

*XCopter: Dronlar üzerlerindeki motor sayısına göre latince sayılarla isimlendirilir ör:Trikopter(üç motorlu),Quadrocopter(4 motorlu) gibi. Motor sayısını kullanıcı seçtiğinden kaç motorlu olacağını bilmediğimizden Xcopter terimi kullanılıyor.

** kental-ton  boyutundaki toptan satın alımlarda fiyat değişebiliyor.

Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Öncelikli ilgilendiğim konular Endüstri 4.0, 3D yazıcılar ve insansız hava araçları. Ancak genel olarak teknoloji ve yeni araştırmaları da takip etmeye çalışıyorum. Mühendis Ol bloğunda içerik üretiyor ve içeriklerin düzenlenmesinde görev yapıyorum.

İletişim : zahidyazici@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-