31 Ara 2016

Aktif Koruma Sistemleri Ve Aselsan Akkor
Bu yazımızda Aktif koruma sistemleri ile birlikte Aselsan Akkor Sisteminden bahsedeceğim.

Aselsan Akkor'a balıklama dalmak yerine bu aktif koruma sistemine öncelikle bir göz atalım...

Aktif koruma sistemi(Active Protection Systems)
Aktif koruma sistemi zırhlı araçları saldırılardan korumak için uygulanan sistemlerinin bütününe verilen addır. İki türlü aktif koruma sistemi vardır:
1-Soft kill (İşlevsel imha)
2-Hard kill (Fiziksel imha)

Soft kill tehlikeyi imhadan ziyade hedeften saptırma yöntemlerine verilen addır.Buna örnek olarak ısı güdümlü füzelerden hava araçlarının korunma yönteminden bir tanesi olan flare sistemi verilebilir.Yüksek sıcaklıkta atılan saptırıcılar ısı güdümlü füzeleri saptırarak aracın güvenliğini sağlar.

Hard kill ise daha çok zırhlı kara araçlarının rpg tarzı antitank silahları ile hasar almasını önlemek amacıyla kullanılır. Bu sistemi ilk defa SSCB çeçen mücahitlere karşı zırhlı araçlarının etkisiz kalması sonucu tasarlamıştır.Batı ülkeleri ise kendi sistemlerini geliştirseler de aktif olarak kullanılan bir sistem bulunmamaktadır.Sebebi ise Avrupa ülkelerinin piyadeye önem vermesidir.

Daha sonraki dönemde Afgan savaşlarında Drozd adı verilen Sovyet sistemi T-55A tanklarında  aktif olarak kullanılmıştır. Ancak sistemin bir dezavantajı vardır. Tank yakınında piyade bulunan piyadeler imha esnasında zarar görebilir.Dolayısıyla mekanize birliklerinde kullanılır.

Bu sistemler her ne kadar Rpg tarzı antitank silahlarına karşı %80 in üzerinde başarı yakalasalar da sistemin kara mayını , tank topu ,tanksavar tüfeği gibi silahlara karşı faydası yoktur.
Sistemlerden birkaç örnek:
Trophy(İsrail)
Arena(Rusya)
Quick Kill(ABD)
Zaslon(Ukrayna)
Akkor(Türkiye)ASELSAN AKKOR

Akkor Aktif koruma sistemi olarak zırhlı araçları tanksavar füzelerine karşı korumak için  %80'inden fazlası yerli üretim olan bir Aselsan projesidir.

Yakın zamanda Suriye de karşılaştığımız güçlükler de göz önüne alındığında projenin önemi bir kez daha görülmüş oldu.Her ne kadar bazı haber sitelerinde TSK'nın Suriye'de kullanmaya başlandığı söylense de resmi olarak henüz bir bilgi yok.

Akkor akıllı mühimmat özelliği ile öne çıkmakta ve sınıfındaki diğer sistemlere nazaran daha stabil bir durum ortaya koymakta. Özellikle Rpg gibi hızı sabit olmayıp ivmeli hareket eden cisimlerde muadil sistemlerde zaman ayarlamalı mühimmat işe yaramayabiliyorken Akkor mühimmatı ön kısmında bulunan sensör ile en doğru anda patlayarak füzenin tanka zarar vermesini engelliyor. 


Sistem 3 bileşenden oluşuyor
1-Soft kill (Lazer ikaz sistemi,İşlevsel İmha Mühimmatı,İşlevsel imha mühimmatı atıcısı)
2-Hard kill (İmha radarı,Yüksek hızlı mühimmat atıcısı,Yüksek hızlı imha mühimmatı)
3-Süit(EH bilgisayarı,Kontrol paneli,Görüntü birimi)
Burada gördüğümüz gibi sistem hem soft kill hem de hard kill özelliklerine sahip.

Aracın 4 köşesine yerleştirilen radar sistemleri 100'er derecelik açıyı kontrol ediyor.Bu sayede 360 derece koruma sağlıyor.Sistem aynı anda birden fazla tehdide karşı etkin bir koruma sağlayabiliyor. XY eksenlerinde 360 derece koruma sağlarken aynı zamanda Z ekseninde 70 derecelik bir koruma da sağlıyor ki bu da yüksekten ateşlenen veya dalış etkili füzelerin araca ulaşmasını engelliyor.


Sistem M-72 Law ile test edilmiş ve başarılı sonuç alınmıştır.

Projenin hizmete girişi 2020 yılı olarak hedeflenmiştir.

İlgilenen arkadaşlar için youtube da güzel bir röportaj(tıklayınız)

Sistemi anlatan bir tanıtım filmi (tıklayınız)
Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Öncelikli ilgilendiğim konular Endüstri 4.0, 3D yazıcılar ve insansız hava araçları. Ancak genel olarak teknoloji ve yeni araştırmaları da takip etmeye çalışıyorum. Mühendis Ol bloğunda içerik üretiyor ve içeriklerin düzenlenmesinde görev yapıyorum.

İletişim : zahidyazici@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-