16 Ara 2016

Gaz Seperatörü Kullanım Yeri ve Özellikleri

                                
       

Seperatörler, merkazkaç kuvveti oluşturarak anafaz içerisindeki istenmeyen parçaların ayrılmasında kullanılan yüksek devirli makinalardır.

Benim sizlere bahsetmek istediğim siklon seperatörüdür. Bu seperatör gaz faz içerisindeki katı parçaları ayırmak için kullanılan, santrifüj ilkesine göre çalışan seperatördür.
Siklon seperatörleri özellikle termik santrallerine kullanılır.Termik santraldeki kullanım amacı akışkan yataklı bir sistemde yanmanın gerçekleştiği ortama kömür tanecikleri ilave edilir. akışkan yatakta yanma meydana geldiği zaman açığa çıkan gazın içinde kömür tanecikleride bulunmaktadır. İşte bu durumu ortadan kaldırmak için siklon seperatörü kullanırız.

Siklon Seperatörünün  Görevi: Siklon seperatörlere giriş yapan (hava + katı) karışımı radyal hareketler yaparak seperatör içerisinde aşağıya doğru inmektedir. Santrifüj kuvveti ile hava içersindeki katı parçalar seperatör duvarlarına fırlatılır ve bu fırlatılan katı parçalar seperatörün altından toz halinde çıkarak tekrardan akışkan yatağa gönderilir. Seperatör içeresinde radyal hareketler çizen hava ise aşağıya indikten sonra merkez boyunca küçük hareketler çizerek yukarı doğru çıkar ve burada seperatörü  terk eder.

Herkes yorumda bildiklerini yazarsa daha verimli bir yazı elde ederiz arkadaşlar.

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, adım Ümit AKAY 21 yaşındayım ve Sinopluyum. 19 Mayıs Üniversitesi 3. sınıf Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Bende bu blogda yazarım. İlgi alanlarım bilim, Türkiye'deki teknolojik gelişmeler, bilim insanlarının hayatları vb. konularda yazılar yazmaya çalışıyorum. Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

E-Mail: umitakay@muhendisol.com

4 yorum :

 1. Çok güzel açıklayıcı bir yazı olmuş devamını bekliyoruz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorumunuz için muhendis ol ailesi olarak çok teşekkür ederiz.

   Sil
 2. @Dark Cloud nükleer santrallerle alakalıda bir yazı bekliyorum.Başarılı bir yazı olmuş
  +rep

  YanıtlaSil
 3. Bu konuda elimizde geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz.Yorumunuz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-