19 Ara 2016

İHA'ların sınıflandırılması ve İHA 0 ve İHA 1 için Gerekliliklerİha mevzuatı üzerine yazı yazmaya başlıyorum yazı dizisi şeklinde 4-5 bölümden oluşacak. Keyifli okumalar...

İHA mevzuatı çok uzun ve anlaşılması güç olduğundan yapabildiğim kadar sadeleştirdim.Aynı zamanda bütün iha sınıflarının aynı metinde sınıflandırılması anlaşılırlığı biraz azaltmış.Bu sebeple sizler için kendi bakış açımızdan mevzuatı anlatmaya çalışacağım.İHA 2 ve İHA 3 mevzuatına hiç girmeyeceğim çünkü her yerde bulunan ve temin edilebilen şeyler değil.(Askeri amaçla kullanılıyor genelde)

Öncelikle insansız hava aracı sistemleri talimatında İHA  Azami kalkış ağırlıkları referans alınarak 4 ayrı sınıfa ayrılır:
a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar,
 b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aral<ığında olan İHA’lar,
 c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar,
d) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar.

Bu sınıflandırmanın altında kalan İHA'lar (yani 500 gr altında ağırlığı olanlar) oyuncak sayılır bir çocuk oyuncağıyla oynamakta ne kadar özgürse onu o şekilde kullanabilirsiniz.

İHA 0 ve İHA 1 için ise bazı gereklilikler mevcut.
İHA 0 ve İHA 1 uçuracak kişiler için Genel Müdürlükçe herhangi bir lisans düzenlenmez(hobi olanlar için geçerli). Ancak söz konusu kişiler oluşturulan internet tabanlı Kayıt Sistemi’ne bilgi ve belgeleri girerek kayıt olmak zorundadırlar.Burada bir başka bir ayrıntı İHA 0 için 12, İHA 1 için ise  en az 15 yaş sınırı vardır.
Ayrıca yalnızca sisteme girip kayıt olmak yetmez ardından şu linkteki uçuş izin formunu doldurup genel müdürlüğe teslim etmeniz gerekiyor. Ve gerekli izin verilirse uçuşunuzu yapıyorsunuz.

Eğer ticari amaçlı kullanacaksanız bu durumda  İHA sisteminin üreticisi, yetkili temsilcisi, üniversiteler, teknolojik araştırma geliştirme çalışması yapan merkezler veya Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Organizasyonları tarafından verilen eğitimleri alarak ticari sertifikaya sahip olma mecburiyetindesiniz.Bu eğitimi veren kuruluşların listesi için tıklayınız.
Benim tavsiyem Droneturk'ün organizasyonlarını yaptığı 19 Mayıs Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü sebebi ise fiyat/performans oranı.Ayrıca İHA eğitimi izlenimi anlattığım şu yazıma da bakabilirsiniz.

Yani özetlersek:
İHA 0(hobi):Yaş sınırı 12 , sistem kaydı gerekiyor,uçuş izni gerekiyor.
İHA 1(hobi):yaş sınırı 15 ,sistem kaydı gerekiyor,uçuş izni gerekiyor.
Ticari uçurulacak İHA 0 ve 1 :  Fiziksel, mental ve ruhsal olarak sağlıklı olmak,sistem kaydı gerekiyor,uçuş izni gerekiyor, eğitim veren kuruluştan gerekli sertifikanın alınmış olması gerekiyor.
Gelecek yazımda dronların(İHA 0 ve İHA 1 için) nerelerde uçurulup nerelerde uçurulamayacağını yazacağım. Muhtemelen mevzuatın özeti toplamda 4-5 sayfa olacak .

Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden veya zahidyazici@muhendisol.com mail adresine mail atarak sorabilirsiniz...

Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Öncelikli ilgilendiğim konular Endüstri 4.0, 3D yazıcılar ve insansız hava araçları. Ancak genel olarak teknoloji ve yeni araştırmaları da takip etmeye çalışıyorum. Mühendis Ol bloğunda içerik üretiyor ve içeriklerin düzenlenmesinde görev yapıyorum.

İletişim : zahidyazici@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-