26 Ara 2016

Yeni Tamamen Yerli Arama Motorumuz


Ulaştıma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN 24 Ekim gecesi bulunduğu bir televizyon konuşmasında söyle dedi;

Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellşkle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.


 Ahmet ARSLAN'ın o gün bir inceleme programı vardı daha sonra ise Manisa Medya TV konuğu olan Arsalan "Günün Konuğu" adlı programda bu cümlesinede yer verdi.


Yerli arama motorumuzun adı ne olur daha belli değil. Şuan olarak google ile bir kıyaslama yaparsak, google Türkiyeden sadece reklam geliri olarak 33.3 milyar dolar gibi bir rakam kazanıyor.  Evet sadace Adwords reklamlarından bunlarındaha youtube, Adsense, G suite, Driver gibi bir çok yerden para kazanmakta. Sadece biz arama motorumuzda reklam işinden bile Türkiye'nin hazinesine büyük miktarda para koyabiliriz.

İşin güzel tarafı arama motoru özel bir şirketin değil devlet tarafından olacağını tahmin ediyoruz. Belki bir yap-işlet-devret modelide uygulanabilir.

Üzerinde uğraşan herkese sabır ve en kısa sürede çıkmasını diliyoruz.

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, ben bu bloğun kurucularındanım. 21 yaşındayım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Makine Mühendisliği okumaktayım. HTML, CSS, Python ve Java ile uğraşıyorum. Cad programlarında Autocad biliyorum.

E-Mail: ismailkuscu@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-