En İnce Elektrik Teli Oluşturuldu
 1. Anasayfa
 2. Güncel Haberler

En İnce Elektrik Teli Oluşturuldu

0
Bilim adamları, mümkün olan en ince elektrik telini oluşturdular, sadece 3 atom genişliğinde…
Bilim adamları, yalnızca üç atom genişliğinde bir tel inşa etmek için diamondoid olarak adlandırılan az miktarda elmas kullanarak, mümkün olan en ince elektrik tellerini ürettiler.
Nano ölçekte, moleküler LEGO’ya benzeyen tel, kükürt ve bakır atomlarına bağlanmış bir dizi diamondoid’den yapılır.
Hao Yan;
“Biz burada gösterdik aslında kendilerini, bir araya mümkün olan en küçük boyutta birleştirdik , iletken teller yaptık.”
Stanford Üniversitesi
“İşlem basit, tek kaplı bir sentez, içerikleri bir araya getiriyorsun ve yarım saatte sonuç alabiliyorsun, ” diyor.
Yan’ın buluşunu aşağıdaki animasyonda ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.
SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı;
Bunlar van der Waals güçleri aracılığıyla birbirlerine çok çekici geliyorlar ve bu cazibe yüzünden her diamonoid zincirdeki bir diğerine bağlanıyor.
Bu kafesler her biri tek bir bakır ve kükürt atomuna bağlandıktan sonra, diamondoidler arasındaki çekim devam eden, tel benzeri bir yapı oluşturur.
Araştırmacı Fei Hua Li, “LEGO blokları gibi, sadece boyutu ve şekli ile belirlenen belirli şekillerde bir araya geliyorlar” diyor.
“Her bina bloğunun bakır ve kükürt atomları, telin iletken çekirdeğini oluşturan ortada sarılmış ve dış tarafta tıkanan yuvarlak yuvarlakoidler yalıtım kabuğunu oluşturmuştur.”
Araştırmacılar, bir elektrik akımı yürütebilen nano tellerin geliştirilmesinde ilk defa çalışmış değiller, ancak ekip üç atomlu genişlikte diamondoid zincirin mümkün olan en küçük yapı olduğunu söylüyor.
Bir diğer ekip üyesi Nicholas Melosh, IEEE Spectrum’da Dexter Johnson’a verdiği demeçte, “Diğer moleküler kendi kendine montaj yöntemleri denendi, ancak çekici ve itici güçler arasındaki hassas etkileşimi dengeleyerek istediğiniz boyut elde etmenin çok zorlandığını” söyledi.
Üç atomlu kesitten “katı bir çekirdek” elde etmek idealdir, benzersiz işlevler sergileyecek kadar küçük ancak yine de tek kusurları veya soyları tolere edebilir, çünkü elektronların akışı için bir yol var. “
Araştırmacılar şimdi, aynı teknikle oluşturabilecekleri diğer nano tel çeşitlerini görmek için bakır ve kükürt yerine yeni malzemeler kullanarak deney yapıyor.
Şimdiye dek kadmiyum, çinko, demir ve gümüşe bakıyorlar ve ayrıca diamondoidler yerine carboranes gibi diğer kafes biçimleriyle denemeler yapıyorlar.
Telin çekirdeğinde hangi molekülleri kullandığına bağlı olarak, bir gün elektrikli cihazlar için çok küçük teller veya herhangi bir kayıptan elektrik ileten süper iletken malzemeler gibi bir dizi uygulamaya olanak tanıyan farklı bir iletkenlik türü elde ederseniz bunun sebebi, karmaşık biçimde oluşan molekül yapısından dolayıdır.
Başka bir seçenek, hareketten elektrik üreten piezoelektrik enerji cihazları olabilir. Giysinize dikilmiş olan bu nano telin yeterince miktarıyla, ızgarayı ne kadar yük alabileceğimizi kim bilebilir?
Melosh, bir basın bülteninde “Enerji üretmek için kumaşlara dokunduğunu hayal edebiliyoruz” diyor.
“Bu yöntem bize ince ayarlanmış elektronik özellikler ve ilginç fizikle yeni malzemeler oluşturmak için bir takım maddelerle ve deneysel koşullarla yumuşatabildiğimiz çok yönlü bir araç seti sunuyor.”
Okuduğunuz için mühendis ol ailesi olarak teşekkür ederim. 2017 yılının sizlere sağlık ve huzur, ülkemize barış ve mutluluk getirmesi dileğiyle.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir