1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. En İddialı Kanser Tedavi Yöntemi

En İddialı Kanser Tedavi Yöntemi

Kanser araştırması, tıp biliminin haklı olarak dikkat çeken bir alanı.
Kanser öyküsü olan yaklaşık 14.5 milyon Amerikalı var ve her yıl 13 milyondan fazla yeni kanser vakası olduğu tahmin ediliyor.

Yapay zeka (AI) bile alana girmiş olmasına şaşmamak gerek. Michigan Üniversitesinden araştırmacılar, tümörleri ortadan kaldırma potansiyeline sahip çığır açan bir yöntemin üzerinde çalışıyorlar.

Bu yeni teknoloji, kanser hücrelerini öldürmek için vücuda yaklaşık 10 nanometre (nm) boyutundaki diskler kullanıyor.

Michigan Üniversitesinden James Moon, “Bağışıklık sistemini bu nanodisklerle temel olarak eğitiyoruz, böylece bağışık hücreler kişiselleştirilmiş bir şekilde kanser hücrelerine saldırabilir.” dedi.

 

Bu ‘nanodisc’lerin her biri, bağışıklık sisteminin T hücrelerini her bir neoantigen’i tanıması ve öldürmesi için öğreten neoantijenlerle (tümöre özgü mutasyonlar) doludur.

Bu çalışmalar, T hücrelerinin yanıtlarını artıran bağışıklık kontrol noktası inhibitörleri ile birlikte çalışır vücuda tümörleri silip potansiyel olarak tekrar ortaya çıkmalarını önleyen bir anti-kanser sistemi oluşturur.

Moon, “Bu aşı nanodisklerinin, mevcut kanser hücreleriyle kişisel bir şekilde savaşmak için bağışıklık sistemini tetikleyeceği düşünülüyor”. diye ekledi Moon.

Şimdiye kadar, nanodiskler farelerde başarıyla test edildi ve 10 gün içinde tümörleri ortadan kaldırarak oldukça umut verici olduğu gösterildi. Bunlar aynı zamanda 70 gün sonra yeniden yerleştirildikten sonra farelerde aynı tümörleri kapatmayı başardılar.
Araştırmanın baş yazarı Rui Kuai, “Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini uzun vadeli bağışıklık için” hatırladığını belirtti.
Tabii ki, bu aşıyı kamuya açıklanmadan önce uzun sürecek. Araştırmacılar, daha büyük hayvanlar üzerindeki testler için hala ölçeklendirmeye ihtiyaç duyuyorlar. O zaman insanlar üzerinde gerçekten test edilene kadar daha fazla zaman alacaktır.

Yine de, nanodiskler kanser tedavisi geliştirme şansımızı arttırıyor.
Bu alanda yapılan diğer çabalar, tümörleri çıkarmak için geliştirilmiş bir lazer cerrahisi, düzinelerce organizasyonun ortaklığı ile geliştirilen bir aşı ve kanser DNA’sının değiştirilmesi üzerine odaklanmış bir çaba gösteriyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap