Behram Kurşunoğlu Kimdir ?
 1. Anasayfa
 2. Kimdir

Behram Kurşunoğlu Kimdir ?

0
Behram   Kurşunoğlu  Kimdir?
Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu Aslen Bayburt’un Merkez ilçesine bağlı Aydıncık köyünde doğmuş olup Trabzon, Çaykaralı olan Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu “Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi”adıyla yeni bir teori ortaya atan bilim adamımızdır. Kurşunoğlu, eğitimini Ankara ve Edinburgh Üniversiteleri’nde  sonra Cambringe!de aldı. 2. Dünya Savaşı sırasında öğrençilik yıllarında Nejat Veziroğlu ile tanışan Kurşunoğlu, Prof. Veziroğlu’nun  1962 ‘de Miami Üniversitesinin Makine Mühendisliği Bölümü ‘ne Asosye Profesör olarak atanmasında önemli rol oynamıştır. Dönemin rektörü Dr. Stanfort üniversitesi içinde ve diğer komşularında “Amerika Türk müttefikine Marşal Planı adı aldında büyük parasal yatırım yapmaktadır, Türkiye Amerikaya daha büyük yardım yapmaktadır. Bu da Dr. Kurşunoğlu ve Dr. Veziroğlu gibi beyinlerdir.” demiştir.
2. Dünya Savaşı yıllarında başlayan ve yıllar içinde giderek Kurşunoğlu ve Veziroğlu’nun dostlukları, Behram Bey’in son yolculuğuna kadar sürmüş ve sonrada eşi ve çocuklarıyla devam etmiştir. 1940′ ların sonuna doğru Cambringe’de ki doktor çalışması sırasında Albert Einstein ile mektuplaşmaya başlayan Kurşunoğlu, ona bir kahraman gözü ile bakıyordu. 1953 yılında, Cornell Üniversitesi’nde görev aldığı sırada Einstein’ı Princeton’dak evinde ziyaret edebilmişti. Kurşunoğlu, bu buluşma sırasında 2 saat süreyle tartıştığı konuları 2002 yılında Miami Herald gaztesine yazmıştır.
1970’lerin ortasında Global Foundation adlı ikinci bir araştırma merkezi kurmuştur. Emekliye ayrılana kadar Orbis Scientiae toplantılarını bu merkezde yapmıştır.
Kurşunoğlu, Teori Merkezi’ndeki çalışmalarının yanı sıra uzun zamandır peşinde koştukları Birleşik Alan Teorisi’ni geliştirmekle uğraşıyordu; bu teori bütün doğa kuvvetlerinin anlaşılmasına yarayacaktı.
Kurşunoğlu daha sonraki yıllarda çekirdek enerjisi konuları ile ilgilenmiştir. Dr. Kurşunoğlu çok sayıda yazı yazmıştır. Bunlardan en önemlileri Modern Quantum Theory ve Büyük Bir Fizikçiyi Anımsarken: Paul Adrien Maurice Dirac.
Miami Üniversitesi’nin prestiji Teorik Fizik Araştırma Merkezini kurmuş olan Behram N. Kurşunoğlu, 25 Ekim 2003’te Florida’nın Coral Gables arkadaşları ve seygili eşi ile öğle yemeği yerken aniden kalp krizi geçirmiş  ve aramızdan ayrılmıştır.
Vedefatından iki gün sonra yapılan cenaze törenine Miami Üniversitesi’nin önemli yöneticileri ve sağlığında da kendisini bırakmamış vefakar dostları katılmış, aynı gün Miami Üniversitesi’nde bayraklar yarıya indirilmiştir.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 1
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 1
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir