1. Ana Sayfa
  2. Günlük Hayattan
  3. Süper Volkan Harekete Geçti !

Süper Volkan Harekete Geçti !

 Tarihteki en büyük patlamalardan birine neden olan super volkan harekete geçti.
İtalya kıyılarında büyük bir denetim karonunu oluşturan 12 km genişliğindeki kaz, neredeyse 500 yıl boyunca hareketsiz kaldıktan sonra yeniden canlanma belirtileri gösteriyor.
Sadece bu sitenin Neandertallerin yok oluşundan sorumlu olduğu söylenmekle kalmıyor. Şu anda etrafında 500.000 kişi yaşıyor ve araştırmacılar, patlamaya neden olabilecek kritik bir baskı noktasına yaklaşmakta oldukları görüşündeler.
Normal bir yanardağ gibi süper bir kamera hayal etmişsiniz, sadece yerinden kalktıktan sonra tehditkar dumanın kıvrımlarını uçurumun içinden süzerek.Ancak gerçekte, supervolcanos volkanik aktivite alanları olup, bir volkan merkezinden o kadar çok magma çıkarırsa oluşur; geniş bir kraterin arkasında bırakarak kendisi çöker ve gayzemerler, hidrotermal aktivite ve sülfürik asit ile dolu bir manzara bırakır.
Yellowstone’u düşünün, burada lav patlamaları ve şişme buhar delikleri sürekli köpüren, dünyevi manzara oluşturuyor.Campi Flegrei – ya da İtalyanca’daki “yanan alanlar” – İtalya’nın Napoli kentinin batısında bulunan başka bir kapsamlı volkanik alandır.
Çoğunlukla Akdeniz’in altına gizlenmiş 24 krater ve büyük volkanik yapılar sunan bu eski ‘kaldera’ ya da kazana benzeri depresyon, Avrupa’nın son 200.000 yılda gördüğü en büyük patlamanın bir parçası olarak 39.000 yıl önce meydana geldi.
Kurulduğu andan itibaren Campi Flegrei’nin yalnızca 35.000 yıl önce ve 12.000 yıl önce iki büyük patlaması oldu ve 1538’de meydana gelen daha küçük bir patlama oldu.Ancak “daha küçük” dediğimizde, hepsi göreceli, çünkü 1538 patlaması sekiz gün sürdü ve çevredeki bölgeye bu kadar çok malzeme püskürdü, Monte Nuovo yeni bir dağ oluşturdu.
Bir endişe kaynağı olan alanın tamamı – 200.000 yıl önce meydana gelen patlamanın o kadar felakete dönüştüğü düşünülen bir 2010 araştırması, sonuç olarak Neandertallerin yok olmasına yol açan bir ‘volkanik kış’ tetiklediğini gösteriyor.
Neandertaller’in ölümüyle bağlantı, daha fazla delil bulunana kadar tamamen spekülatif kalırken, yüzeyde erimiş kayaç yaklaşık 1 trilyon galon (3.7 trilyon litre) kadar püsküren patlamanın yanı sıra ve aynı derecede Kükürt atmosfere verildi.
İtalya’nın Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nden Giuseppe De Natale 2012’de Reuters’e verdiği demeçte, “Bu alanlar, büyük felaket etkilerine kıyasla küresel felaket etkileri gösterebilen tek patlamaya neden olabilir.” Dedi. İtalyan Ulusal Jeofizik Enstitüsü’nden volkanolog Giovanni Chiodini liderliğindeki bir ekip, Campi Flegrei’nin başka bir patlamaya neden olabilecek kritik bir baskı noktasına yaklaştığını bildirdi. Ekip, aşırı basınçlı gazın atmosfere püskürterek, çevresindeki hidrotermal sıvıların ve kayaların ısıtılarak ve kritik bir duruma doğru volkanik kargaşaya neden olabilecek kritik basınç noktası (kritik degaz giderme basıncı (CDP) olarak anılacaktır) ve Kaya arızası ve muhtemelen patlama.
Chiodini, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Isıtılırsa hidrotermal kayaçlar sonuçta mekanik direncini kaybederek kritik koşullara doğru ivme kazanabilir” dedi.
Son on yılda, Campi Flegrei, altındaki uçucu gazların hızlanan bir oranda yüzeye çıkmakta olduğunu gösteren bir “yükselme” yaşıyor.Bu yükselişe tepki olarak, İtalya, süper volkan uyarı seviyesini yeşilden sarıya yükseltti – veya “sessiz” ten “bilimsel izleme gerektiriyor”.
Papodaki Papua Yeni Gine’deki Rabaul ve Galapagos’daki Sierra Negra adlı iki aktif volkan “her ikisi de, Campi Flegrei’de gözlemlenene benzer bir şekilde, patlamadan önce zemin deformasyonunda hızlanma gösterdi” dedi.Yakındaki sakinleri paniğe kapılmalı mıdır? Henüz değil, çünkü bu aşamada Campi Flegrei caldera’nın ne yapacağını tahmin etmek neredeyse imkansızdır.
Chiodini, Washington Post’taki Sarah Kaplan’a “Genel olarak maalesef volkanoloji kesin bir bilim değildir” dedi. “Şu anda pek çok belirsizlik var ve uzun vadeli öngörüler mümkün değil! Örneğin, tarif ettiğimiz süreç her iki yönde de gelişebiliyor: patlama öncesi koşullara ya da volkanik kargaşanın bitmesine doğru.”
Araştırmacılar, supervolcano hakkındaki en son gözlemlerinin, gelecek yıllarda siteyi izlemesi için daha fazla araştırmacı çağrısı yapacaklarını umuyorlar, çünkü bir şey gürültülü görünüyor. Ve bunun ne kadar kötü olabileceğini bilmemiz gerekiyor.
Araştırma Nature Communications’da yayınlandı.
Yazımızı okuduğunuz için Mühendis Ol ailesi olarak sizlere teşekkür ederiz..!
 
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap