5.300 Yıl Önce Yaşayan Ötzi En Son Pastırma Yemiş
 1. Anasayfa
 2. Güncel Haberler

5.300 Yıl Önce Yaşayan Ötzi En Son Pastırma Yemiş

0
5.300 yıl önce Ötzi’nin hayatını ve ölümünü çevreleyen ayrıntıları anlamaya çalışan araştırmacılar, son yemeklerinin Taş Devri pastırması olarak adlandırdıkları kurutulmuş bir et olduğunu keşfettiler. Ekip, Ötzi’nin, İtalya’nın Güney Tirol kentinde yabani bir keçiden geldiğini ve bir okla öldürüldüğünden şüpheleniyor. Albert Zink Çarşamba günü düzenlenen bir konferansta, “Etin nano yapısını analiz ettik ve muhtemelen eti çok yağlı, pastırma yedi” gibi görünüyor.Iceman Ötzi’ye aşina değilseniz, şu ana kadar hikayenin kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

1991’de eski avcıların bozulmamış, dondurulmuş kalıntıları, İtalya’daki Oetztal Alpleri’nde 3.910 metre yükseklikte Alman yürüyüşçüleri tarafından bulundu. Cesedi tamamen buzla kaplıydı, bu da yaklaşık 5300 yıl önce öldüğü halde inanılmaz derecede iyi korunmuş olduğu anlamına geliyordu. Yıllar geçtikçe, bilim adamları, adamın yaşamı hakkında Ötzi diye isimlendirdikleri ve noninvaziv teknikler ve DNA analizleri kullanarak sürekli bir araya getiriyorlardı. Şimdiye kadar, Ötzi’nin olgunlaşmış 45 yaşına kadar yaşadığını, yaklaşık 1.6 metre uzunluğunda olduğunu ve yaklaşık 50 kilogram ağırlığında olduğunu biliyoruz. Ayrıca, muhtemelen öldürüldü. Araştırmacılar, elindeki yaralanmalara, göğüs kafesine bir yara ve sırtında bir ok başlığına dayanılarak, Iceman’ın bir okla vurulduğunu ve dağlarda patladığını düşünüyor. Niçin vuruldu, onu kim vurdu ve saldırganının yanında başka biri yanında mıydı bilinmiyor. Ötzi’nin kim olduğunu anlamak için bu bilgilerin hepsi geçerli olmakla birlikte dikkat çekici olan şey, Zink ve diğer ekiplerin liderliğindeki araştırmacıların Ötzi’nin hayatının diğer yönleri hakkında çok daha fazla şey keşfedebilmeleri oldu.

2016’da bilim adamları, Ötzi’nin sesine benzeyen şeyleri paylaşabildiler ki bunlar aslında inanılmaz derin ve tüyler ürperticidi.
Sonuç olarak 5.300 yıl önce yaşamış olan Ötzi en son yediği yemek pastırmaymış. Galiba pastırmada keçi etinden. Afiyet olsun ne diyelim. ?
Daha fazlası için yorum yapmayı unutmayın.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir