12 Oca 2017

3D Yazıcıların Yaygınlaşması Ve RepRap Projesi

 

Bilindiği üzere günümüzde 3 boyutlu baskı artık her alanda görebildiğimiz ve herkesin ulaşabileceği bir şey haline geldi. 1980 'lerle birlikte yavaş yavaş hayatımıza giren bu teknoloji her geçen gün dünya çapında yaygınlaşıyor.2 milyar doları aşan piyasası ile dikkatleri üzerine çekerken özellikle imalat sektörü tarafından sürekli takip ediliyor.İmalatta verimi ciddi yükselteceği beklendiğinden Ar-Ge çalışmaları da bu konuda hız kazanıyor.Dünyada bu kadar yaygınlaşmasının en büyük sebebi muhtemelen RepRap (replicating rapid prototyper) projesinin açık kaynak kodları ile herkesin kullanımına açılmasıdır. Çünkü çok yüksek fiyatlara satılan piyasada rekabeti artırmış , fiyatları düşürmüştür ve sonuçta insanların bu sistemlere ulaşması kolaylaşmıştır.

 Bu güne kadar 71  farklı modelin kodları ve kullanılmış parçalar yapımcılar ve geliştiriciler tarafından  piyasaya sürülmüş ve bazı insanlar tarafından kendi imkanlarıyla da yapılmıştır.Aslında yazılımlar,kodlar elde olduktan sonra iş gerçekten kolaylaşıyor  ve yapboz gibi yalnızca parçaları alıp birleştirmek kalıyor.Piyasada 3000$ gibi fiyatlara satılan yazıcılar kadar iyi olmasa da 900$ gibi bir maliyetle bir yazıcı imal etmek gayet mümkün.

RepRap projesinin en ilgi çekici amacı kendi kendini üretebilen bir yazıcı tasarlamaktı. Ki bu amacın da günümüzde neredeyse gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.(Elektronik kısımlar hariç tabi)

 RepRap Mendel

RepRap, düşük maliyetli 3B yazıcıların ilkiydi ve açık kaynaklı 3D yazıcı devrimini başlattı.Başlangıç tarihi 2004 olmasına rağmen bu kısa sürede neredeyse sıfır maliyetle dünya piyasasında söz sahibi oldu. Bu projenin bu kadar hızlı sonuçlar almasının en büyük sebebi reprap.org 'un işleyiş tarzı.Aynı vikipedi gibi bir sistem kullanan reprap kullanıcılara yeni başlıklar açma, olanı geliştirme,değiştirme imkanı sağlıyor.Yukarıda söylediğim 71 farklı model dünyanın farklı farklı noktalarındaki insanlar  tarafından ücretsiz geliştiriliyor. Ve maliyetinin düşük olması sebebiyle tüketiciler tarafından tercih ediliyor.Günümüzde pazarın hatırı sayılır bir kısmını reprap ürünlerinin kapladığı düşünülürse yaptıkları iş gerçekten inanılmaz.

Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Öncelikli ilgilendiğim konular Endüstri 4.0, 3D yazıcılar ve insansız hava araçları. Ancak genel olarak teknoloji ve yeni araştırmaları da takip etmeye çalışıyorum. Mühendis Ol bloğunda içerik üretiyor ve içeriklerin düzenlenmesinde görev yapıyorum.

İletişim : zahidyazici@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-