22 Oca 2017

Atolye: Drone Nasıl Yapılır ? ( PART 1)

Merhaba arkadaşlar , bu yazımda size elimden geldiği kadar drone nasıl yapılabilir onu anlatmaya çalışacağım .  Öncelikli olarak drone'un  kelime anlamı ''ERKEK ARI'' 'dır . Dronenun asıl mucidi TESLA dır . Neden diye sorarsanız dronedaki uzaktan kumanda sisteminin Tesla bulmasından dolayıdır. 

Dronelar havada asılı kalma ya da tam adıyla uçma işlemini döner kanatları vasıtasıyla yapar. Helikopterdeki kuyruk rotorunun engellemiş olduğu , helikopterim kendi ekseni etrafında dönüş hareketi multikopterlerde motorların farklı yönlere dönmesi ile bertaraf edilir. Örneğin  quadroların   2 motor aynı diğer 2 motor ters döner. Bu sayede droneların kendi etrafında dönmesi engellenir.

Gelelim Drone için gerekli malzemelere . Biz bu yazımızda F450 frame kasa bi drone yapacaz . En basit olarak bundan başlayabiliriz .   
Drone yapılırken bütün ağırlıklar hesaplanmalı ve ona göre motorun seçilmesi çok önemlidir .örnek veriyorum benim kasam yaklaşık 270 gr.  buna ek olarak en önemli nokta olan pilin ağırlığıda yaklaşık 420 gr. tabi buna ek olarak kamera ,kontrol kartı vs ağırlıklarınıda ekledik yakşık 1 kg ağırlığımız oldu . buna yaklaşık yüzde 15-20 civarı pay koyacağız . 1200 gr oldu bunu
2 ile çarpıp 4 motora böleceğiz 1200*2=2400
2400/4 =600   yani minimum 600 kv lik motor almamız gerekecek . tabi motorun burada motor gücü nasıl olursa ona göre performans alırız. Örnek veriyorum 680 kv aldınız pek atik olmaz ama bataryadan az güç çekeceği için daha çok uçus süreniz olur . ama 1000 kv alırsanız dronenunuz çok atik olur ve şarjı çok dayanmayabilir. Gelelim malzeme listesine ve bunların ne işe yaradığına .
MALZEME LİSTESİ:                                                                                                                             1-)KONTROL KARTI  
Biz drone yaparken KK2 kontrol kartı kullandık .  Kartın içerisinde hazır olarak drone , helikopter gibi çeşitli modellerin  yazılımları mevcuttur . Ekranı da olduğu için çok rahatlıkla kalibre ayarları vs bütün ayarları yapılır .
 Görmüş olduğunuz gibi ekranı ve tuşları mevcuttur . Sağ tarafa ESC ler ile motorlar bağlanır .Sol tarafa ise kumandanın vericisinden çıkan kablolar takılır.üstteki bölüme pil göstergesi ve buzzer takılır. Buzzer alarm sesini çıkaran parçadır.
Tabikide illa KK2 kullanmanıza  gerek yok ardopilot , uno vs değişik kartlarla yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bi durumdur.Tabi kullanacağınız kontrol kartı işinizi zorlaştırabilir.

2) 4x ESC
ESC lerin 1 tarafına hem beyinden(kk2) hemde pilden gelen kablo diğer tarafıda motora bağlanır.ESClerin görevi beyinden aldığı dönme sayısı bilgisini motora iletmektir bunun yanında pilden gelen gücü ona göre ayarlar. bunun Seçimide sıkıntılıdır.eğer yüksek KV li motor kullanırsanız 25-30 A düşük KVli motor kullanırsanız 20 A  kullanmanızı tavsiye ederim.
Biz bu droneda 30A ESC  kullandık


3)4x DC MOTOR:
Motor seçimi de çok önemlidir yukarıda motor seçiminde kullanacağınız yöntemi anlattım .

Ben 1000 KV lik motor kullandım . Drone um hem daha çok ağırlık kaldırıyor hemde gayet atik oluyor.

4)  4xPervane :
Biz 1045 kullandık. Pervane seçimi de önemli, çünkü motorlardan gelen rotasyonel kuvveti drone  eksenine dik kuvvete çeviren birimlerimiz bunlar. Bunlardan 2’si başka tip, 2’si başka. Yani drone’umuzun 2 motoru saat yönüne dönerken, diğer ikisi saat yönünün tersine dönüyor ya, işte bunlara takacağımız pervaneler de ona göre farklı. Buradaki rakamlar şu anlama geliyor: 1245 şu demek kanat boyu 12 inch(30.48 cm) uzunluğunda ve ‘pitch’ değeri (bir rotasyon için aldığı yol değeri) 4.5 demektir. 
5) Kumanda :
Kumanda seçimi size kalmış bi durum en az 4 kanallı bi kumandanız olmalı ve bunu rahatça drone uygun hale gelmesi gerekmektedir.Biz 6 kanallı flysky modelini kullandık.

6)Li-po Pil 
Aslında en önemli noktadır burası. Pil  fazla dayanmasını isteyip mah arttırdığınızda bu sefer de ağırlığı artar ve motorunuzu değiştirmek durumunda kalırsınız. Biz bu dronemuzda 5500 mAH 11.1 V  değerli lipo pil kullandık
Ve şu şekilde bağlarız.


Bir sonraki yazımda drone kontrol kartı ayarları , kalibre ayarları gibi diğer ayarları anlatacağım.

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde doğdum ve büyüdüm. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisiyim . Mühendis Ol bloğunun kuruculardanım. 1 yıl önce yazarlığa başladım. Yazılım olarak python biliyorum. Yoğun olarak tasarım üzerine çalışıyorum. Bu yüzden Autocad ve Solidworks'ü yoğun olarak kullanıyorum.Ayrıca kendi yaptığım Drone'um bulunmaktadır.

E-Mail: furkanenes@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-