28 Oca 2017

Drone Nasıl Yapılır ? (Part 2)

Part 1'i okumak isteyen arkadaşlar buraya tıklayabilir...
Bir önceki yazımda size dronun genel olarak ana parçalarından bahsettim.Artık bağlayıp programlayıp uçurmamız gerek .
Motor ve Esc bağlantıları 3 kablo olduğu için karışık gelebilir fakat hiçte karışık değildir . Kabloların yerlerinin değişik olması sadece pervanenin dönüş yönünü değiştir bu yüzden kabloları karşılıklı olarak aynı şekilde bağlanması lazım .


Saat yönünde ilerlediğimizde   1.kol sol beyaz ,  2. kol sağ beyaz   ,  3.kol sağ siyah  , 4 .kol da sol siyah olarak belirlenir .  1 ve 3 . kolların esc motor bağlantıları aynı şekilde olmalıdırki pervaneleri aynı yönde dönsün . 2 ve 4 te aynı şekilde bağlanır .  Esc ler den 3 erli grup halinde  jumper kablolar çıkar bunlar kontrol kartına gider . Birde + ve -  kutup kablosu çıkar bunlarda  pile gidecektir . Motorları da merak ediyorsanız içini açtık ve inceledik .

Bu şekildedir. Oluşturulan manyetik alanla mıknatıslı bölüme bağlı olan mil döner.

Bu esc ve motor bağlantısı bittikten sonra . Esclerden çıkan kablolar motor numaralarına göre kontrol kartına takılır.
Escden gelen kablolar beyaz tarafı iç tarafa gelecek şekilde  M1 , M2,... yazan sağ bölüme motor sırasına göre takılır.  Burada sol tarafa Kumanda dan gelen veri cihazı jumper kablo yardımıyla takılır . Bu anlattıklarımın hepsini 1 ay içerisinde videolu bir şekilde hazırlayıp karşınıza geleceğiz.

Ayrıca bana sorarsanız parçaları çinden getirmeniz sizin faydanıza olacaktır .Ben kasa ve kontrol kartı hariç herşeyi Çinden getirttim . Herhangi bir problemle karşılaşmadım .


Bir sonraki hafta kontrol kartı üzerinden yapılacak ayarları anlatacağım.


Paylaş:

Yazar:

Merhaba, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde doğdum ve büyüdüm. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisiyim . Mühendis Ol bloğunun kuruculardanım. 1 yıl önce yazarlığa başladım. Yazılım olarak python biliyorum. Yoğun olarak tasarım üzerine çalışıyorum. Bu yüzden Autocad ve Solidworks'ü yoğun olarak kullanıyorum.Ayrıca kendi yaptığım Drone'um bulunmaktadır.

E-Mail: furkanenes@muhendisol.com

5 yorum :

 1. hocam yazının devamı var mı? bide gövde ve kollar daha önce tasarımını verdiğiniz 3d yazıcı çıktısı mı? bilgi verirseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kollar 3d yazıcı çıktısı değil ,hazır f450 kit alarak yaptık.

   http://www.muhendisol.com/2017/10/s-500-drone-toplama-rehberi-giris.html

   http://www.muhendisol.com/2017/10/s-500-drone-toplama-rehberi-siparis.html

   konu ile alakalı s500 için bir yazı dizisi de yazıyoruz. Henüz tamamlayamadık ama sormak istediklerini ve aklına takılanları :

   zahidyazici@muhendisol.com

   furkanenes@muhendisol.com

   iletisim@muhendisol.com

   mail adreslerinden mail yoluyla sorabilirsiniz.

   İsterseniz yorum kısmından da sorabilirsiniz

   Sil
 2. Hemen cevap verdiğiniz için teşekkürler. Ben bir bilim sanat merkezinde öğretmenim bir proje kapsamında drone yapmak istiyoruz. 3d yazıcımız ve bol miktarda şuan atıl durumda olan PLA malzememiz var. Parçaları hazır almak yerine buradan yazdırabiliriz. ancak asıl sorunum motor ve pervaneleri alsakta bunları nasıl kontrol edeceğimiz. arduino uno r3 kartlarımızda var nasıl programlayabileceğimizdir. yardımcı olursanız sevinirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mail üzerinden bize ulaşınız. iletisim@muhendisol.com

   Sil
 3. Gönderdim hocam..

  YanıtlaSil

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-