15 Oca 2017

Isınan Yüzeylerde Elektrik Üreten Boya


   Normalde termoelektrik maddeler sıcak ve soğuk yüzeylerdeki ısı enerjisini alarak, elektrik enerjisine dönüştürebilir. Genelde termoelektrik jeneratörler sert malzemeden yapılır. Bu malzemeler sayesinde artık ısı elektriğe dönüşebilir ya da kompresörler ve sıvılar olmadan soğutma yapabiliyor. Fakat sert yapılarından dolayı  ancak düz yüzeylere uygulanabiliyorlar. İşte Kore Fen ve Teknoloji Kurumu UNIST' ten mühendisler pek çok yüzeye boyanabilen bir termoelektrik kaplama üretti.

 Normalde Peltier, Seebeck veya Thomson etkisi sayesinde iki taraftaki sıcaklık farkı kullanılarak voltaj üretebiliyor.

    Özel bir inorganik formüle sahip termoelektrik boyada ise, Bi2Te3 (Bizmut Telürür) ve Sb2Te3 (Antimon Telürür) parçacıklar kullanılarak iki tür yarı iletken madde yaratıldı. Araştırmacılar boyayı test etmek için p tipi ve n tipi termoelektrik boyayı metal bir kubbeye 
uygulayarak santimetrekarede 4 mW üretildi.      KAIST cm'de 40 mW üretebilen esnek maddesinin aksine bu yeni termoelektrik maddenin en büyük avantajı fırçayla neredeyse her türlü yüzeye boyanabiliyor olmasıdır. Bu madde sayesinde belki de bir gün binaların , çatıların ve arabaların dış yüzeyleri kolayca boyanarak elektrik üretebilir.

     "Ürettiğimiz bu boya ısı üreten her şekilde , tipte ve boyutta yüzeye uygulanabilir. Bu materyal yeni bir yenilenebilir enerji sistemi olarak yerini alacaktır," diyor UNIST' ten Prof. Son.

     Bu yeni ilginç boya ısı kaybının yaşandığı yüzeylerde, günümüzün cihazları için yeterli enerjiyi üretebilir. Isı kaybının engellenesi için de büyük önem taşıyor.


Paylaş:

Yazar:

Merhaba, adım Ümit AKAY 21 yaşındayım ve Sinopluyum. 19 Mayıs Üniversitesi 3. sınıf Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Bende bu blogda yazarım. İlgi alanlarım bilim, Türkiye'deki teknolojik gelişmeler, bilim insanlarının hayatları vb. konularda yazılar yazmaya çalışıyorum. Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

E-Mail: umitakay@muhendisol.com

1 yorum :

  1. Yazılarınızın takipçisiyim gerçekten güzel yazılar yazıyorsunuz bizi bilgilendirdiğiniz için sizlere teşekkür ederim devamını bekliyorum.

    YanıtlaSil

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-