1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mazda’nın Bujisiz Benzin Motoru

Mazda’nın Bujisiz Benzin Motoru

Öncelikle merhaba . Geçen gün haberlerde gezerken bu ilginç haberle karşılaştım bujisiz motor . buji bir motor için çok önemli bir parça bu olmadan nasıl motor çalışır ? Bu hafta bunu inceleyeceğiz.
Buji nedir ? =>  İçten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makine parçasıdır. Peki ya bu buji olmadan bu motor nasıl yakıt hava karışımını ateşleyecek ?
Mazda son zamanlarda tanıttığı özgün tasarımlar dışında bir teknolojik hareketleriyle dikkat çekmeye başladı. Skyactiv adındaki , çok yüksek sıkıştırma oranına sahip motorları özellikle düşük yakıt tüketimiler ile dikkati üzerine toplamış durumda.Şimdi ise marka ilk olarak bir sonraki MAZDA 3 HCCI motor teknolojisini entegre edeceğini açıklamıştı.Bu tip motorlar benzin motor olacak fakat bir nevi dizel gibi çalışıcak.
Sky-Activ teknolojisine sahip benzin motorlarıda sıkıştırma oranı oldukça yüksek ve bu da aslında bujisiz ateşlemenin temelini oluşturuyor . Mazdanın 1.5 lt atmosferik benzin motoru 14.0:1 gibi inanılmaz bir sıkıştırma oranına sahip ve bu aynı hacimdeki dizel moturunun 14.8:1 oranın ile hemen hemen aynı . Bu sayede de 1.5 lt atmosferik bir motordan ortalama olarak 5 lt tüketim elde edebiliyor.
Bujisiz benzin motoru nasıl çalışıyor?


HCCI yani Homogeneous Charge Compression Ignition ifadesi Türkçe’ye anlaşılır bir şekilde çevrilirse Homojen hava-yakıt karışımının (dolgusunun) sıkıştırma ile tutuşması olarak düşünülebilir. Bu da yanma odası içerisinde tam olarak karışmış hava-yakıt karışımına sahip olduğumuzu belirtiyor diyebiliriz. Ayrıca sıkıştırma konusuna yukarıda değinmiştik. Burada hava-yakıt karışımının tutuşabilmesi için yüksek bir sıkıştırma oranı gerekiyor. Kısacası bu motor homojen hava-yakıt karışımının yüksek basınçta kendiliğinden tutuşması ile çalışıyor denilebilir.

  • -Dizel motorda piston tarafından sıkıştırılan havanın üzerine dizel yakıtı yüksek basınçlı enjektörden püskürtülüyor ve bunun sonucunda da tutuşma hemen püskürtmeyi yapan enjektörün önünde başlıyor ve ilerliyor. Ancak homojen bir karışım söz konusu değil.
  • -Benzin motorda emme supabından gelen hava ile bu sırada püskürtülen yakıt karışmaya başlar ve piston tarafından sıkıştırılır. İdeal sıkıştırma oranında ise buji çakarak ateşlemeyi gerçekleştiriyor. Ancak yine homojen bir karışım söz konusu değil.
  • -HCCI motorda ise aynen benzin motorunda olduğu gibi emme supabından hava alınırken enjektörden yakıt püskürtülüyor. Piston ise yukarı hareket ederek hava yakıt karışımını yüksek bir oranda sıkıştırıyor. İyice sıkışan ve basıncı artan hava-yakıt karışımı pistonun hareketi sırasında homojen bir şekilde karışmış oluyor. Basıncın ve dolayısı ile sıcaklığın artması ile de homojen karışımın çeşitli noktalarında tutuşmalar başlıyor ve karışım daha verimli bir şekilde yanıyor.
                                                       HCCI motorun avantajları nelerdir?
  • Dizel motorlarına göre benzer hatta daha yüksek verim, benzin motorlarından çok daha yüksek verim sayesinde dizel motordan bile daha düşük yakıt tüketimi
  • Düşük yanma sıcaklığı sayesinde daha basit parça kullanımı sonucu dizel motordan çok daha düşük, benzin motor ile aynı veya daha düşük motor parça maliyeti
  • Düşük basınçlı enjektörler sayesinde daha düşük maliyet
  • Daha düşük yanma süresi sayesinde daha iyi gaz tepkileri
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap