1. Ana Sayfa
  2. Günlük Hayattan
  3. Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri

“Geleceğin mesleklerinin neler olacağı?” sorusu her dönem tartışılır. Bu soruya bir yanıt da dünyanın en büyük firmalarının insan kaynakları, strateji uzmanları ile yöneticilerin de katılımıyla hazırlanan raporla verildi. Fortune Global 500’de yer alan 150 şirketin de aralarında olduğu 350′ den fazla şirket temel alınarak hazırlanan rapora göre 4 yıl içinde işgücü piyasasında köklü değişikler olacak.

Yapay zeka, robot bilimi, nanoteknoloji, 3D baskı, genetik ve biyoteknoloji gibi alanların gelişimi ile birlikte önümüzdeki 4 yıl içerisinde yalnız iş modellerinde değil işgücü piyasasında da yaygın değişim olacak

Bazı meslekler ortadan kalkacak 7.1 milyon iş kaybı yaşanacak, 2.1 milyon yeni iş üretilecek.

Yeni yaratılacak işler daha çok “Bilgisayar ve Matematik” ya da “Mimarlık ve Mühendislik” gibi özelleşmiş iş gruplarıyla oluşacak. İş açısından en olumsuz etki sağlık hizmetlerinde yaşanacak.

Sağlık hizmeti enerji, mali hizmetler ve yatırımcılar takip ediyor. En çok mesleğin ortaya çıkacağı sektör ise bilgi ve iletişim teknolojileri olacak. Bunu da profesyonel servisler ve medya, eğlence ve enformasyon alanları izleyecek. Peki 2020′ ye gelindiğinde hangi meslekler revaç olacak? işte rapora göre en çok talep görecek meslekler:

Veri Analistleri Aranacak:

Veri analistleri 2020′ ye kadar bütün endüstrilerde çok büyük öneme sahip olacak. Araştırmadaki katılımcılar ileride oluşacak teknolojik karışıklığı anlamlı bilgilere çevirebilmek için bütün endüstride veri analistlerine çok büyük ihtiyaç olacağını belirtiyorlar.

Matematik Ve Bilgisayar Alanı Revaçta Olacak:

Matematik ve bilgisayar alanı altındaki bütün mesleklerde büyük bir atış görülecek. Bu alanın içerisinde bilgisayar programcılığı, yazılım geliştirme uzmanlığı, bilgi güvenliği analistliği gibi meslekler bulunuyor.

Mimarlık Ve Mühendislik Önemini Koruyacak:

Önümüzdeki dört yıl içerisinde mimarlık ve mühendisliğe olan ilgide de artış görülecek. Rapor özellikle biyokimya, nanoteknoloji, robotik ve malzeme alanlarında uzmanlaşmış mühendislere ilginin oldukça fazla olacağının altını çiziyor.

Uzman Satış Temsilcilerine İhtiyaç Olacak:

Hemen hemen bütün endüstriler pazarlama ve sunduklarını müşterilerine tanıtma konusunda uzmanlaşmaya ihtiyaç duyacakları için uzman satış temsilciliği önemli bir yere sahip olacak. Teknolojik gelişimler devam ederken şirketler pazarlama ve sunduklarını müşterilerine tanıtmaya ihtiyaç duyacakları için uzman satış temsilciliği önemli bir yere sahip olacak.

Ürün Tasarımcıları:

Gelecekte monoton işler için otomasyondan yararlanılacakken, yaratıcılık için hala insana ihtiyaç duyulacak. Araştırma bu nedenle ileride yaratıcılığa ihtiyaç duyulan işlere talep olacağını söylüyor. Endüstri tasarımcılığı da bunlardan bir tanesi. Bu insanlar araba gibi imalat ürünlerini tasarlayacak ve geliştirecekler.

İnsan Kaynakları Ve Gelişim Uzmanları:

Rapora katkı sağlayanların yüzde 65’i yeni çalışan yerine mevcut çalışanlarıyla yeni yaratılacak işlerin şu anda çalışanlar tarafından doldurulmasını istiyor. Bunun yapılabilmesi için de yeni tip bir insan kaynakları ve organizasyonel gelişim uzmanlarına ihtiyaç duyacak.

Hükümet İlişkileri Uzmanı:

Şirketler yeni teknolojiler üretmeye devam ederken, aynı zamanda bunların yasal gerekliliklerini yönetebilecek kişiler ihtiyaç duyacaklar. Örneğin araba üreticileri ve teknoloji şirketleri sürücüsüz araç üretmeye çalışırken aynı zamanda bu konuyla ilgili kanunlara hakim ve teknolojiyi uygulamaya koyabilmek için resmi rakamlarla gereken iletişimi kurabilecek kişileri işe almak isteyecek.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap