1. Ana Sayfa
  2. Günlük Hayattan
  3. Türkiye’de AR-GE

Türkiye’de AR-GE

Türkiyede Ar-Ge ‘ye verilen önem günden güne artmaya devam ediyor. Peki ya Ar-Ge nedir ?

Ar-Ge nin açılımı Araştırma ve geliştirmedir.Kimilerine göre AR-GE yeni bir ürün üretmekken, kimilerine göre salt bilimsel çalışmalar yapmaktır. Tanım olarak ise AR-GE, bilimsel ve teknik bilgi birikimini artırmak amacıyla, sistematik bir temele dayalı olarak yürütülen, yaratıcı çaba ve bu bilgi birikiminin yeni uygulamalarda kullanımıdır.
Türkiye’de tahminn edileceği gibi Ar-Ge ‘ye en çok önem veren firma ASELSAN’dır.Bünyesinde çalışan 2396 tane Ar-Ge personeli vardır.Yıllık cirolarından  %37 pay Ar-Ge ye aktarır.
2. Sırada TOFAŞ
3.sırada TUSAŞ HAVACILIK
4.sırada FORD OTOMATİV
5.sırada  ROKETSAN bulunmaktadır.
ÖNE ÇIKAN ÜÇ SEKTÖR
Ar-Ge 250 listesinde yer alan Türkiye’nin en büyük 10 otomotiv şirketinin toplam Ar-Ge                                         harcaması 1,5 milyar TL’ye yaklaştı. Bu 10 şirketin yaptığı Ar-Ge harcaması, Ar-Ge 250                                           şirketlerinin toplam harcamasının yüzde 40’ını oluşturuyor. Bunun yanında otomotiv                                                          yan sanayi şirketlerinin de listede ağırlık kazandığı görülüyor.
AR-GE PERSONELİ ARTIYOR
Geçtiğimiz yıl Ar-Ge personeli sayısında da artış oldu. 2014’te tam zamanlı olarak toplam                                                 115 bin 444 kişi, Ar-Ge personeli olarak çalıştı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artışa                                             karşılık geliyor.
PATENT PATLAMASI
Ar-Ge harcamalarında artış, patent sayısında artışı da beraberinde getirdi. Yerli patent                                       başvurularının toplam patent başvuruları içerisindeki oranı, 2002 yılındaki                                                                       yüzde 22 iken,   2014 yılında yüzde 39,3’e ulaştı.
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap