28 Şub 2017

İnsansız hava araçlarının pazarı büyüyor

Son dönemde özellikle istihbarat,fotoğrafçılık,lojistik,güvenlik,tarım gibi alanlarda gelişme gösteren insansız hava araçları her geçen gün yeni alanlara kapılarını açıyor.
 

Özellikle son günlerde dikkat çeken taksi dronlar bu alanlardan bir tanesi.
İlk olarak 2016 yılında düzenlenen CES fuarında karşımıza çıkan EHang 184’ün test uçuşları geçtiğimiz yaz Las Vegas şehrinde geçekleşmişti. Ardından  bu yıl dubaide World Government Summit etkinliğinde de dronun tanıtımını yaptı ve temmuz 2017 de kullanıma sunmayı hedeflediklerini söyledi.Görünen o ki uçan arabaları göremeden trafik yoğunluğu fazla olan yerlerde taksi dronları sık sık göreceğiz.

 Geçtiğimiz günlerde ise Çinde bir elektrik dağıtım şirketinin elektrik tellerinin temizlenmesinde alev püskürten dronu kullandığını gösteren bir video internete düştü.Aslında bu yeni bir olay değil 2015 yılında dahi alev püskürten dron videoları mutlaka görmüşüzdür ancak bunun nerede kullanılabileceği konusunda pek bir fikri yoktu insanların.Sektör her geçen gün büyüyor ve kendine yeni alanlar hazırlıyor.Özellikle elektronik,mekatronik alanında ilerleyecek arkadaşların insansız hava aracı sektörünü araştırmaları ve bilgi sahibi olmaları iş hayatlarında daha önde olmalarını sağlayacaktır.
 

Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Öncelikli ilgilendiğim konular Endüstri 4.0, 3D yazıcılar ve insansız hava araçları. Ancak genel olarak teknoloji ve yeni araştırmaları da takip etmeye çalışıyorum. Mühendis Ol bloğunda içerik üretiyor ve içeriklerin düzenlenmesinde görev yapıyorum.

İletişim : zahidyazici@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-