5 Şub 2017

Uçakların Arkasında Bıraktığı Beyaz İzler Nedir?Şimdiye kadar soğuk bir günde açık gökyüzünde uçan bir uçak gördüyseniz, beyaz bulut benzeri izi arkasında bıraktığını görmüşsünüzdür. Bu yollar tam olarak ne? Bunlar duman mı?


Duman, bu beyaz izin ana bileşeni değildir. Aslında bu izler yoğuşma izleridir. Bir uçak motoru yanarken egzoz üretir. Egzoz, karbon dioksit, azot oksitler, hidrokarbonlar, kurumlar ve çok sayıda su buharı gibi bazı gazlar içerir. Uçaklar, sıcaklığın son derece düşük olabileceği 30.000 feet'in üzerindeki yüksekliklerde uçarlar.

Egzozdaki su buharı soğuk hava ile  temas ettiğinde yoğunlaşır. Küçük yoğunlaşmış damlacıklar donarak buz kristallerine dönüşür. Bu buz kristalleri gökyüzünde uçağın geçtiği yerlerde bulut benzeri izler oluşturur. Bu izlerin nasıl bütün yol boyunca sürebildiğini anlamak zordur. Gerçekte, uçak egzoz gazı çok miktarda su içeriyor.Çünkü yanma tepkimesinden ortaya çıkan ciddi miktarda bir su var. Boeing 747, saniyede 2.75 kg su çıkıyor ve oldukça kalın izler bırakıyor.


Beyaz izler  yoğuşma izidir ancak aerobik gösterilerinde alçaktan uçan uçaklarda gördüğümüz renkli olanlar ne diyeceksiniz? Bahsettiğimiz iz ile aynı değiller. Gökyüzünde yazı yazma izleri egzoz içine sıcak yağ enjekte edilerek yapılır.Yoğuşma iziyle alakası yoktur.

Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Öncelikli ilgilendiğim konular Endüstri 4.0, 3D yazıcılar ve insansız hava araçları. Ancak genel olarak teknoloji ve yeni araştırmaları da takip etmeye çalışıyorum. Mühendis Ol bloğunda içerik üretiyor ve içeriklerin düzenlenmesinde görev yapıyorum.

İletişim : zahidyazici@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-