27 Şub 2017

Yeni Bulunan Gezegenlerde Su mu var ?

NASA'nın Spitzer Uzay Teleskobu, tek bir yıldız etrafında yedi Dünya boyutunda gezegenin bilinen ilk sistemini ortaya koydu. Bu gezegenlerin üçü, yaşanabilir bölge, kayalık bir gezegenin  likit suya sahip olduğu açıklandı.
Bu keşif, güneş sistemimizin dışında tek bir yıldızın etrafında bulunan yaşanabilir bölge gezegenlerinin en fazla sayısına yeni bir kayıt oluşturdu. Bu yedi gezegenin tamamında, sağ atmosferik koşullar altında, bildiğimiz kadarıyla yaşamın anahtarı olan sıvı su olabilir, ancak yaşanabilir bölgemidir daha kesin karar verilmemiştir.

Dünya'dan  yaklaşık 40 ışıkyılı (235 trilyon mil) uzakltıktadır. Güneş sisteminin dışında bulunduğu için dış gezegendir.

Spitzer verilerini kullanarak yedi gezegenin boyutlarını tam olarak ölçmüş ve yoğunluğunun tahmin etmiştir.

Kaynakça:  www.sciencedaily.com


Paylaş:

Yazar:

Merhaba, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde doğdum ve büyüdüm. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisiyim . Mühendis Ol bloğunun kuruculardanım. 1 yıl önce yazarlığa başladım. Yazılım olarak python biliyorum. Yoğun olarak tasarım üzerine çalışıyorum. Bu yüzden Autocad ve Solidworks'ü yoğun olarak kullanıyorum.Ayrıca kendi yaptığım Drone'um bulunmaktadır.

E-Mail: furkanenes@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-