Yeryüzünün En Eski Yaşam Kanıtı
 1. Anasayfa
 2. Bilimsel

Yeryüzünün En Eski Yaşam Kanıtı

0

 

Bilim insanları, Dünya tarihindeki ”en eski canlı organizmalara” ait olabileceğini düşündükleri fosilleri keşfettiler.
Kanada’daki kayalıklarda bulunan fosillerin tarihinin 4.28 milyar yıl öncesine gittiği belirtildi. Bu daha önce bulunmuş olan en eski kanıt olarak kabul edilen zamandan bile yüz milyonlarca yıl öncesi demek oluyor.
Keşfedilen materyaller iplikler, topuzlar ve tüplerden oluşuyor. Araştırma sonuçlarını Nature dergisinde paylaşan bilim insanları, Quebec’teki kayalıklardan aldıkları örneklerin bir insan saç telinin onda biri kadar olduğunu belirttiler.
Örnekleri inceleyen University Collage London (UCL) öğretim üyesi Matthew Dodd, bu keşfin yaşamın kökenine yeni ışık tutacağını savunurken, ” Bu keşif, insanlığın kendisine sorduğu en büyük soruları yanıtlıyor- ki bunlar: nereden geldik ve neden burada olduğumuz?” dedi.
Bilim insanları fosilleri keşfettikleri hidrotermal delikleri de inceledi. Bunların, mineral bakımından zengin suların dibindeki çatlaklardan yukarı doğru çıktığını keşfettiler. Günümüzde bu hidrotermal ortamların mikropların ana habitatlarından biri olduğu biliniyor.
Quebec’teki fosilleri keşfeden ekipten Dr. Dominic Papineau bu tür ortamların 3.77 ile 4.28 milyar yıl önceki yaşam formlarının bulunduğu ortamlar olabileceği yorumunu yaptı.
Papineau, üzerinde çalıştığı materyalin önemini fark ettiğinde nasıl hissettiğini ise ”İçimden, ‘İşte elimizde. Gezegendeki en eski fosili bulduk’dedim” sözleriyle anlattı. Ancak en eski yaşam formuylşa ilgili tüm bu iddialar şüpheyle karşılanıyor. Çünkü, bazı formların biyolojik olmayan süreçlerden geçerek oluşabileceğini kanıtlamak her zaman kolay değil.
Materyallerin bulunduğu kayalar da geçmişte sıklıkla değişiö geçirdiğinden fosillerin analiz süreci de oldukça karmaşık.
Dünya’daki yaşamın başlangıcıyla ilgili en eski kanıtlar 2006 yılında Batı Avustralya’daki 3.48 milyar yıllık kayalıklarda bulunmuştu.
Kaynakça : www.bbc.com

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir