1. Ana Sayfa
  2. Günlük Hayattan
  3. YAPAY ZEKA DÜNYA’YI ELE Mİ GEÇİRİYOR ?

YAPAY ZEKA DÜNYA’YI ELE Mİ GEÇİRİYOR ?

Siz her gün çalışıp eve ekmek götürme derdindeyken , bir yerlerde ‘YAPAY ZEKA’ sizin işinizin bütün inceliklerini öğrenmekle uğraştığını hiç düşündünüz  mü ? Mesela eskiden demirleri döven demirciler yerine koca koca makineler aldı ve daha seri daha hızlı daha iyi yapmaya başladı ya bu işleri hiç bir tuş olmadan kendiliğinden yapacak olsa ?? Yapay zeka hazır olduğunda insanlıktan bütün işlerini elinden alıcak ve onları kontrol etmeye başlayacak buna hazır olun.Bazı fikirlere göre dünyanın sonu bunla başlacağı bazıları insanlara göre ise bu dünyaya barışın getireceği fikrinde fakat ne olacağı meçhul bir durum .
Makineler hayatımıza yeni giren şeyler değildir yıllardır iç içe her alanda kullanğımız bir nesnedir . Fakat bunların hiç insan gibi davranabileceğini düşündünüzmü ? Artık makineler nesneleri tanımaya , oyun oynamaya , okuyarak izleyerek öğrenmeye bile başladılar.  Kimbilir ”BİZE GÖSTERİLMEYEN” yani insanlığın daha hazır olmadığı için gösterilmeyen teknolojide acaba bunların çok daha ötesi oldu mu kim bilir …
Sanayi devrimiyle makineler sadece insanlığın gücünü almış bulunmadı , Yapay zeka insana özgü yetenekleride almaya başladı ve bunlarla insalığa karşı gelme ihtimalleri de var .
Size yapay zekadan kısaca bir örnek vereceğim ; Geçtiğimiz yaz düzenlenen RİO Olimpiyatları sırasında Washington Times’ın skor ve madalya haberlerinin tamamına yakını , sonuçların açıklanmasından saniyeler sonra yapay zeka tarafından hazırlanarak yayımlandı . Tabikide düşünebilirsiniz yazılım sonucu otamatik olarak girildi hepsi farklı bir bakış açısı.
Bir örnekde  GOOGLE’dan ; müşterileriyle doğrudan iletişim kuran yapay zekanın daha iyi düzgün cümleler kurması için 2865 romanın içeriğindeki cümleleri analiz ediyor ve BBC yayını izleyen yapay zeka , dudak okumayı öğrenerek   %46.8’e kadar doğruluğa ulaşmıştır .

 

Maryland üniversitesi araştırmacıları ,geliştirdikleri yapay zekaya sürekli YOUTUBE videoları izleterek nesneleri tanımayı , ayırmayı ve kullanmayı öğrenen bir robot geliştirdi.

Acaba tüm bunlar insanlığı korkutmalı mı ? Uzmanlar bu noktada 2 ye ayrılıyor . Ya yapay zeka ve robotların insanların elinden bütün işleri alıp ordu kurup insanları yöneteceği yada İnsanlık için çok daha mutlu bir zamanın olacağını düşünüyor .. Ya siz ne düşünüyorsunuzz ?? Sizce İnsanlık bu değişime hazır mı ?  Ya da dünya bu değişime hazır mı ?  Hepsi bir komple teorisi ama ilerideki zamanların bize ne getireceği belli değil …
Bunun için size STEVEN SPİELBERG’ün filmi  ‘YAPAY ZEKA’ filmini izlemenizi öneririm
.
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap