6 Mar 2017

İlk Yüksek Hızlı Bilgisayar: Eniac


Yapım emrini Abd ordusunun verdiği,2. dünya savaşında topların ve füzelerin daha isabetli atılması için kullanılan,John Mauchly ve Presper Eckert tarafından üretilen, ilk yüksek hızlı bilgisayardır..Abd 2. dünya savaşı sırasında 1941 yılında siparişi vermiş.Yapımı yaklaşık dört yıl sürmüş ardından denemeler vs.yapılıp tarihler 6 Mart 1946'yı gösterdiğinde gerçek manada çalıştırılmış.

Boyutu 30 ton kapladığı alan yaklaşık170 metrekare olmasına rağmen kapasitesi günümüz için komik rakamlardı.Askeri amaçla üretilmesine karşın 1945 yılında Japonya'nın teslim olmasıyla askeri alanda ihtiyaç büyük ölçüde azalmıştır.Ardından 1947 yılında bu teknolojinin basına tanıtılması gerçekleştirilmiştir.

Savaş sonrasında  hava tahminleri, atom enerjisi hesaplamaları, kozmik ışın çalışmaları, termal tetikleme, rastgele sayı bulunması, rüzgar tüneli dizaynı gibi konularda kullanıldı.


Bu bilgisayar bir sayının görüntüsünü ayırabiliyor, eşitlikleri karşılaştırabiliyor, çarpabiliyor, bölebiliyor, toplayabiliyor, çıkartabiliyor ve kare kökleri hesaplayabiliyordu.O günlerde 60 saniye yol alan bir topun rotasının hesaplanması için, yaklaşık 20 saatlik çalışma gerekiyordu. Eniac bu hesaplama süresini 15 saniyeye indirdi. Bir saniyede yapabildiği toplama işlemi akümülatör başına 5.000 adetti (toplam 100.000 adet). Saniyede yapabildiği çarpım işlemi 385, bölme veya karekök alma işlemi ise 38 adetti. Geçici hafızasında sadece 200 sayıyı saklayabiliyordu.

Yaklaşık 8 yıl hizmet veren Eniac ardından yerini yeni nesil bilgisayarlara bırakarak Amerikan Ulusal Müzesi'ndeki istirahatine çekildi.

 


Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Öncelikli ilgilendiğim konular Endüstri 4.0, 3D yazıcılar ve insansız hava araçları. Ancak genel olarak teknoloji ve yeni araştırmaları da takip etmeye çalışıyorum. Mühendis Ol bloğunda içerik üretiyor ve içeriklerin düzenlenmesinde görev yapıyorum.

İletişim : zahidyazici@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-