9 Mar 2017

WikiLeaks: CIA Bizi Takip Ediyor.

"Vault 7" takma adı verilen bu belgede CIA'in geliştirdiği yazılımlarla yolda yürürken , avmlerde, evimizde en sevdiğimiz diziyi izlerken bile anlık olarak görüntülerimiz ve ses kayıtlarımız sızdırıldığı öne atıldı.

Windows, Andorid, Linux, iOS ve OSX gibi yazılımlardan sızmaya çalışan programlar keşfettiklerine dair bir belge yayımladılar.

WikiLeaks, Signal, Whatsapp ve Telegram gibi uygulamaların, CIA ve casuslarıyla bu uygulamalardan rahatça bizlere ulaştıklarını idda etti.

WikiLeaks'in İddaları; 

  1. Weeping Angel (Ağlayan Melek) takma adı verilen sistemde Samsung'un F8000 model akıllı televizyonuna sızılabiliyor. Kullanıcılar bir şekilde televizyonlarının kapandığına ikna ediliyor, bir kere sızıldıktan sonra televizyonlar aracılığı ile ses kaydedilebildiği gibi görüntü de alınabiliyor.
  2. Samsung, HTC ve Sony marka cihazlara sızılabiliyor.
  3. CIA'in iPhone ve iPad üzerine çalışan özel bir birimi var. Bu birim, kurumun hedefin konumuna, telefonunun kamerasına, mikrofonuna ve yazışmalarına girmesini sağlıyor.
  4. Araçların bilgisayar sistemlerine girmenin yolları aranıyor. WikiLeaks bunun suikastler için kullanılabileceğini iddia ediyor.
  5. Popüler virüs koruyucu ürünlere yönelik saldırılar geliştirildi.
  6. Rusya ve başka yerlerde geliştirilen kötü yazılımların çalınması için hack teknikleri kütüphanesi oluşturuldu.
Yayınımızı şu video ile son verelim.Kaynakça: bbc.com

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, ben bu bloğun kurucularındanım. 21 yaşındayım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Makine Mühendisliği okumaktayım. HTML, CSS, Python ve Java ile uğraşıyorum. Cad programlarında Autocad biliyorum.

E-Mail: ismailkuscu@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-