Elektrik ve Elektronik Mühendisi Maaşları
 1. Anasayfa
 2. Günlük Hayattan

Elektrik ve Elektronik Mühendisi Maaşları

0

Elektrik ve Elektronik mühendisleri ne kadar kazanır başlığı altında bu yayında, devlette ne kadar kazanır, özel sektörde ne kadar kazanır, kendisi iş kursa ne kadar kazanır onlar hakkında bilgilendirmede bulunmak istiyorum .

Eğer 2017 en güncel devlette mühendis maaşlarımızı okumadıysanız Tıklayınız…

Çok beklemeden başlayalım.

1-) Devlette Elektrik ve Elektronik Mühendisi Maaşları

Devlette mühendisliğin maaş konusunda bir ayrımı yoktur. Her mühendislik te aynı maaşı almakta.
Şuan güncel olarak en düşük alınan ücret 3.750 tl. Bu miktar hizmet yılı, kademe, derece, 72 aydan küçük/büyük çocuk sayısı, sendika üyeliği ve görev yerinize göre miktar artıp azalmakta. En yüksek mühendis maaşı ise 5 bin tl civarlarındadır.

 

 • Karayolları, DSİ gibi kamuların sahalarında çalışan bir kamu personeli Elektrik ve Elektronik mühendisinin maaşı 500 – 1600 TL arasında daha fazladır.
 • Yabancı dil A, B ve C seviyesinde olanlar sırasıyla 280, 190 ve 110 TL dil zammı almaktadırlar.
 • Yüksek lisans mezunu olan Elektrik ve Elektronik mühendisleri 105 TL ve doktora mezunu olanlar 280 TL eğitim tazminatı almaktadırlar.
 • Eşi çalışmayan evliler 105 – 190 TL arasında eş harcırahı ve her çocuk için 20 – 25 TL yardım ve asgari geçim indirimleri almaktadır.
 • Kamuda müdür, müdür yardımcısı, başkan ve başkan yardımcısı olan mühendisler içinde maaşa ilave olarak ek maaş geliri verilmektedir.

2-) Özel Sektörde Mühendis Maaşı

Özel sektöre çalışmak isteyen Elektrik ve Elektronik mühendisinin ilk deneyim ücretini belirleyen faktörler askerlik (erkek için), yabancı dil durumu ve öğrenim gördüğü okul. Bu koşullara göre miktar değişirken en düşük fiyat ise devlete göre özel sektörün minimum vermesi gereken tutar 2400 tl’dir. Ülkemizdeki mühendis kişilerin çokluğundan oluşan rekabet olsun, çalışma imkanlarının kısıtlı oluşu olsun miktarlar küçük tutulmakta. Ülkemiz şartlarında 1500 tl ile çalışan mühendisler bulunmakta. 2 3 yıllık tecrübe ile bu miktar 3 bin tl yi (sizinde gayretinizle) geçebilir. Maksimum için bir kısıtlama yapılamaz örnek olarak bir şirketin CEO’su bile olunabilir. O koşulda 150 bin 200 bin gibi tutarlar bile alınabilir. Ama yine de 15 bin tl gibi ortalama bir değer söyleyebiliriz.

3-) Kendi İşini Kurarsa

Piyasada kendi bürolarını açmış olan Elektrik ve Elektronik mühendisi çokca mevcut. Yaptıkları işler ise genel olarak inşaatların elektrik ve elektronik proje çizimi ve onayıdır. Bunun yanında bir çok elektronik parçanın satışını yapmaktalar. Ortalama bir daire proje çizimi (İl ve ilçeye göre değişkenlik göstermektedir.) 300 – 400 tl civarında iken, proje onaylaması ise 1500 – 2500 tl arasında değişmektedir.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir