28 Nis 2017

Satürn İçin Cassini Gözlem Uydusu Gönderildi

Bildiğiniz üzere son günlerde Nasa'nın uzaya göndermiş olduğu Cassini gözlem uydusu Satürün'ün gizemini çözmeye gönderildi. Bu riskli görevde yer alan Cassini'nin özelliklerine değinmeye çalışacağız.

Cassini şuan Satürün'ün yakınlarında konumunu almış bulunmakta. Gözlem uydusu dalışlar gerçekleştirerek Satürün'den görüntü alarak Dünyamıza yollayacak.

İlk dalışı 26.04.2017 tarihinde yapacak. Dalış yörüngesi fotoğrafta mevcut. Ama bu dalış çok riskli. Satürn'ün halkası bol miktarda buz ve kaya bulundurmakta. Dalış sırasında uyduya gelen en ufak dokunuş bütün projeyi yakacaktır.

Cassini dalış sırasında 110bin kilometre hıza çıkacak. Toplamda 22 dalış yapacak.

Dalış sırasında 20 dakika boyunca uydudan veri alınamayacak.

Satürn'ün uyduya uyguladığı yer çekimi kuvveti ile Satürn'ün hızı birkaç mikrona kadar ölçülebilecek.

22 dalış sonunda uydudaki yakıt neredeyse biteceği için Satürn'ün halkasında kendine yer bulacak.

Nasa'da Cassini sorumlusu olan Nicolas Altobelli şöyle diyor;

Daha halkaların yapısını anlamamız lazım. Neredeyse saf su buzundan oluşuyorlar. Eğer çok eskilerse, Satürn'le aynı dönemde oluşmuşlarsa sürekli meteor bombardımanına maruz kalmalarına rağmen nasıl bu kadar saf kalmayı başarmışlar?

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, ben bu bloğun kurucularındanım. 21 yaşındayım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Makine Mühendisliği okumaktayım. HTML, CSS, Python ve Java ile uğraşıyorum. Cad programlarında Autocad biliyorum.

E-Mail: ismailkuscu@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-