Kodlamayı Nasıl Öğretebiliriz ?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Kodlamayı Nasıl Öğretebiliriz ?

1
Merhaba sevgili okuyucular bu  yazımda size çocuklarımıza küçük yaşlarda kodlama eğitimini nasıl verebiliriz bunun hakkında bazı ön bilgiler vermeye çalışacağım.
Geleceğin Bill Gates’i yada Facebook’un kurucusu sizin çocuğunuz neden olmasın ? Hiç düşündünüz mü ? Yada ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan yazılımların milli olması için bunları yazmaya yeterli kişi sayısı neden az ? Çünkü küçük yaşta kodlama dilini çocuklarımıza aşılayamıyoruz daha sonraki yıllarda örnek veriyorum üniversiteye gittiğinde direk karşısına karmaşık yapılar geliyor ve bocalamaya başlıyor.Büyük sitelerin veya herkesin duyduğu yazılımları yazan kişiler daha çocukken kodlama nedir nasıl yazılır biliyor ve öyle kendini geliştiriyor.
Bu insanlar baktığımız zamanda Einstein gibi atomu parçalamadı yada bilgisayarı icat etmedi fakat küçük yaşlarda almış olduğu eğitimi çok faydalı kullanarak yeni şeyler üretmişlerdir. Aslında kodlama demek basitçe şudur ”bilgisayara anladığı dilde emir vermektir.”
Kiminle konuşursak konuşalım herkesin anlayacağı dil farklıdır . Bilgisayarında anlayacağı dil normal konuşma veya yazı dili değildir onunda anlayacağı dil farklıdır. Şimdi diyeceksiniz -yahu ben çocuğuma ,kardeşime veya akrabama kodlamayı nasıl öğretiyim ona siyah ekranlarda yazı mı yazdırıyım-.  Tabiki de hayır çocuk o zaman severek öğrenmez sıkılır. Bunun yerine son zamanda geliştirilen bazı programlar var . Çocuklar artık ” KODLAMA MANTIĞINI ” öğrenmesi amacıyla bazı oyunlar tasarlandı . Çocuklar hem oyun oynayacak hemde kodlama nasıl bir şey , biligisayara nasıl iş yaptırırım bunun temel mantıklarını kavrayacak. İleride yazılımla ilgili problemi olduğunda çok rahat bir şekilde o problemleri çözecek. Yada bu konuya ilgisi çok artarsa belki de yazılım dahisi olacak .

 

Bunun için çocukların gereksiz, zarar veren oyunlar değil biraz daha yararlı oyunlara yönlendirebilirsiniz örnek veriyorum ;
Burada daha yeni başlayanlar için bazı oyunlar ve dersler var. Ayrıca oyunlar zannettiğiniz gibi ingilizce de değil Türkçe desteği var.Çocuklar hem oyun oynayacak hem öğrenecek en sonunda da kendi hayal dünyasıyla oyunda yapabilecek.Örnek veriyorum ;
Flappy Kod oyunu burada hem kod yazıyorsun hemde son aşamaya geldiğinde istediğin gibi bir flappy bird oyunu yapmış oluyorsunuz.

 

Tabiki de bu program sadece çocuklar için değildir dileyen herkes kodlamayı öğrenmek, temellerini almak için bu ve benzeri programlara bakabilir .
Peki ya diyeceksiniz buna benzer başka programlar var mı? Tabikide var hatta milli yazılımımız HACKERCAN adlı bir programımızda var ona da bakmak isterseniz  http://www.hackercan.com/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz o konuda da yazımı yakında yayınlacayağım .
Okuyan herkese teşekkür ederim  :)

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Yukarıda Zuckerberg ve Bill Gates in yakışıklı fotoğraflarının altında "Geleceğin Bill Gates'i yada Facebook'un kurucusu sizin çocuğunuz neden olmasın ?" sorusunu gördüm. Zuckerberg bir müşterisinin fikri olan ve para karşılığı yaptığı "Page book" u çalıp "Face book" a çevirerek köşe olan biridir. Bill Gates ise arkadaşı Steve Jobs tan "Senin sistemin için program yapacağım" diyerek Macos un kaynak kodlarını alıp Dos üzerinde çalışan çakma Macos "windows" u yapan ve köşe hatta köşeler dönen biridir. Aman ha sizin çocuğunuz bu kişiler gibi "çal"ışkan olmasın. Kendileri birşeyler yapsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir