8 May 2017

18. Hafta Dünya'da Neler Oldu

1-) Hollanda'da Yapılan Ketenden OtomobilHollanda'daki üniversite öğrencileri dünyada bir ilk olan otomobili üretti. Şasi ve üst kısmı tamamen ketenden yapılan ve tamamen biyolojik çözünürlüğe sahip olan bu otomobile Lina adı verildi.

Kaynakça : bbc.com

2-) Güneş Sistemini Andıran Bir Gezegen KeşfedildiDünyadan yaklaşık olarak 10.5 ışık yılı uzaklıktaki Irmak Takımyıldızında yer alan ve görüntüsüyle güneş sistemine benzeyen bir gezegen keşfedildi.

Kaynakça : ntv.com

3-) Görme Engelliler İçin Üretilen Akıllı SaatGüney Koreli araştırmacılar tarafından üretilen Dot Watch yani " nokta saati " adını görme engelliler için geliştirilen Braille alfabesinin noktacıklarından almaktadır.

Kaynakça : ntv.com

4-) Zaman Makinesinin m-Modeli OluşturulduBen Tippet tarafından üretilen matematiksel açıdan tutarlı olan bir zaman makinesi önerildi. Önerilen bu zaman makinesine ise TARDİS adı verildi.

Kaynakça : gercekbilim.com

5-) Türkiye'nin Uzaydaki Yeni Gözü Olan Lagari Türkiye'nin yüksek çözünürlüğe sahip olan ilk milli mikro yer gözlem uydusu olan Lagari görücülerine çıkıyor. Lagari adlı uydu 2019 yılında görevine başlaması bekleniyor.

Kaynakça : trthaber.com

6-) ASELSAN'ın STAMP-2'si Görücüye ÇıkıyorASELSAN tarafından üretilen Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ailesinin ilk ürünü olan STAMP sisteminin yeni versiyonu  13'üncü Uluslararası Savunma Sanayi Fuarın'da sergilemeye hazırlanıyor.

Kaynakça : haber7.com


Paylaş:

Yazar:

Merhaba, 19 Mayıs Üniversitesinde Harita Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Netcad, C++ ve C# programları ile ilgilenmekteyim.

E-Mail: emrealperen@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-