1. Ana Sayfa
  2. Günlük Hayattan
  3. Mekatronik Mühendisi Maaşları

Mekatronik Mühendisi Maaşları

Mekatronik mühendisleri ne kadar kazanır başlığı altında bu yayında, devlette ne kadar kazanır, özel sektörde ne kadar kazanır, kendisi iş kursa ne kadar kazanır onlar hakkında bilgilendirmede bulunmak istiyorum .

Eğer 2017 en güncel devlette mühendis maaşlarımızı okumadıysanız Tıklayınız…

Çok beklemeden başlayalım.

1-) Devlette Mekatronik Mühendisi Maaşları

Devlette mühendisliğin maaş konusunda bir ayrımı yoktur. Her mühendislik te aynı maaşı almakta.
Şuan güncel olarak en düşük alınan ücret 3.750 tl. Bu miktar hizmet yılı, kademe, derece, 72 aydan küçük/büyük çocuk sayısı, sendika üyeliği ve görev yerinize göre miktar artıp azalmakta. En yüksek mühendis maaşı ise 5 bin tl civarlarındadır.

  • Karayolları, DSİ gibi kamuların sahalarında çalışan bir kamu personeli Mekatronik mühendisinin maaşı 500 – 1600 TL arasında daha fazladır.
  • Yabancı dil A, B ve C seviyesinde olanlar sırasıyla 280, 190 ve 110 TL dil zammı almaktadırlar.
  • Yüksek lisans mezunu olan Mekatronik mühendisleri 105 TL ve doktora mezunu olanlar 280 TL eğitim tazminatı almaktadırlar.
  • Eşi çalışmayan evliler 105 – 190 TL arasında eş harcırahı ve her çocuk için 20 – 25 TL yardım ve asgari geçim indirimleri almaktadır.
  • Kamuda müdür, müdür yardımcısı, başkan ve başkan yardımcısı olan mühendisler içinde maaşa ilave olarak ek maaş geliri verilmektedir.

2-) Özel Sektörde Mühendis Maaşı

Özel sektöre çalışmak isteyen Mekatronik mühendisinin ilk deneyim ücretini belirleyen faktörler askerlik (erkek için), yabancı dil durumu ve öğrenim gördüğü okul. Bu koşullara göre miktar değişirken en düşük fiyat ise devlete göre özel sektörün minimum vermesi gereken tutar 2400 tl’dir. Ülkemizdeki mühendis kişilerin çokluğundan oluşan rekabet olsun, çalışma imkanlarının kısıtlı oluşu olsun miktarlar küçük tutulmakta. Ülkemiz şartlarında 1500 tl ile çalışan mühendisler bulunmakta. 2 3 yıllık tecrübe ile bu miktar 3 bin tl yi (sizinde gayretinizle) geçebilir. Maksimum için bir kısıtlama yapılamaz örnek olarak bir şirketin CEO’su bile olunabilir. O koşulda 150 bin 200 bin gibi tutarlar bile alınabilir. Ama yine de 15 bin tl gibi ortalama bir değer söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap