4 May 2017

Alüminyum Köpük Malzemelerin Fonksiyonel Kullanım Alanları

Özellikleri;

# Hafif ve Mukavemetlidir
# Temiz Teknolojidir. ( %100 Geri Dönüşüm )
# Düşük Termal İletkenlik
# Enerji Absorbe Ederler
# Sesi ve Vibrasyonu Azaltırlar
# Düşük Manyetik Geçirgenlik1-) Isı Değiştiricileri (Eşanjör)
# Korozyon direnci, yüksek termal iletkenliği gibi özelliklerinden dolayı açık hücreli alüminyum ve bakır bazlı köpük metaller ısı değiştirici olarak kullanılabilirler.


# Kapalı hücreli köpük metaller ise düşük termal iletkenliklerinden dolayı termal kalkan olarak kullanılırlar. Bu uygulamaya örnek olarak;

Yekpare soğutma radyatörleri ve bilgisayar çipleri ile güç elekroniği için mikro elektronik cihazlar verilebilir.2-) Su Arıtıcıları
# Köpük metaller, suda çözünmüş istenmeyen iyonların konsantrasyonunu azaltmak için kullanılabilir. 

# Bu uygulamada, su açık hücreli köpük metal yapı içerisinden akıtılır. İyonlar ile hücresel matris yapısı redoks reaksiyonuyla tepki gösterir. Hassas döküm ile üretilmiş alüminyum köpük metal yardımıyla, Cr (VI) iyonlarının redüksiyonu literatürde araştırılmıştır.

3-) Susturucular

# Gürültüyü azaltmak için (örneğin, kompresörler için pnömatik aletlerde), Şekilde  örneği görülen uygun susturucular kullanılarak gerçekleştirilebilir.

4-) Filtrelerde

# Katı parçacıkları gaz veya sıvıdan, veya iki sıvıyı birbirinden ayırmak için, büyük depo hacminden dolayı açık hücreli alüminyum köpük metaller kullanılabilir.

5-) Alüminyum Köpük Metallerin Dekorasyon ve Sanatsal Uygulamaları

# Alüminyum köpükler süslü mobilyalar, saatler, lambalar gibi alanlarda kullanım olanağı bulmuştur. Eğer sandalye ve masalar alüminyum köpüklerden üretilirse, mekanik özellikleri oldukça iyi bir hale gelecektir. Yüksek fiyatlı hoparlör sistemleri alüminyum köpük
metallerden yapılabilir. Alüminyum köpük kullanımım sadece yüksek sağlamlık ve mekanik özellikler sağlamaz aynı zamanda geleneksel eşyalara göre daha çekicidir.

Alüminyum köpük üretim yöntemleri için tıklayınız...

Alüminyum köpük kullanım alanları için tıklayınız...

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, adım Ümit AKAY 21 yaşındayım ve Sinopluyum. 19 Mayıs Üniversitesi 3. sınıf Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Bende bu blogda yazarım. İlgi alanlarım bilim, Türkiye'deki teknolojik gelişmeler, bilim insanlarının hayatları vb. konularda yazılar yazmaya çalışıyorum. Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

E-Mail: umitakay@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-