İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Günlük Hayattan
  3. Benim Bebeğimin Tasarımı Şöyle Olsun

Benim Bebeğimin Tasarımı Şöyle Olsun

featured

 

BEBEKLER DOĞMADAN İYİLEŞTİRİLECEKLER Araştırmada kullanılan embriyo büyüyüp bebek olmayacak. Ancak yine de uzmanlar artık ‘tasarım bebeklerin’ hastanelerde görülmeye başlamasının yakın bir zamanda gerçekleşeceğini söylüyorlar. Kalıtsal yolla anne ve babalarından ‘kötü genler’ miras alan bebekler böylece daha doğmadan ve hastalıklar oluşmadan iyileştirilebilecek.

Bilim insanları ilk kez insan embriyosunun genlerini değiştirerek bebeğin büyüdüğünde geçirmesi muhtemel olan ölümcül hastalıkları engelledi. Bu araştırmaya göre, ileride bebekler genleri değiştirilerek ‘tasarlanabilecek.’
Hürriyet’in bilim dergisi Nature’da yayınlanan araştırmadan aktardığına göre, araştırma ABD’deki Oregon Üniversitesi’nde Amerikalı, Çinli ve Güney Koreli doktorlar tarafından yapıldı.

Bir insan embriyosunun, gelecekte ani ölüme neden olan ve sık görülen bir kalp hastalığını tetikleyen genlere sahip olduğu saptanmıştı.  Tarihte ilk kez insan genleri bu araştırmada başarıyla değiştirildi. ‘Hatalı genler’ düzeltilerek kalp hastalığına neden olan mutasyon riski ortadan kaldırıldı. Ayrıca bu işlem yapılırken DNA’daki diğer genler hasar görmedi. Araştırma bilimde bir çığır olarak kabul ediliyor.

 

YASAL MEVZUAT ÖNERİSİ: SADECE SAĞLIK SORUNLARI İÇİN KULLANILSIN
Hastalıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra daha zeki veya daha atletik bireyler olarak büyüyecek bebekler de tasarlanabilecek. Bu yüzden son araştırmayı yapan bilim insanları bu tekniğin sadece ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılması yönünde bir yasal mevzuat hazırlanması önerisinde de bulunuyor.
KAYNAKÇA: https://tr.sputniknews.com/bilim/201708031029540568-tasarim-bebek-dna/

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap