30 Eyl 2017

Benim Bebeğimin Tasarımı Şöyle OlsunBEBEKLER DOĞMADAN İYİLEŞTİRİLECEKLER Araştırmada kullanılan embriyo büyüyüp bebek olmayacak. Ancak yine de uzmanlar artık ‘tasarım bebeklerin’ hastanelerde görülmeye başlamasının yakın bir zamanda gerçekleşeceğini söylüyorlar. Kalıtsal yolla anne ve babalarından ‘kötü genler’ miras alan bebekler böylece daha doğmadan ve hastalıklar oluşmadan iyileştirilebilecek.Bilim insanları ilk kez insan embriyosunun genlerini değiştirerek bebeğin büyüdüğünde geçirmesi muhtemel olan ölümcül hastalıkları engelledi. Bu araştırmaya göre, ileride bebekler genleri değiştirilerek ‘tasarlanabilecek.’
Hürriyet’in bilim dergisi Nature’da yayınlanan araştırmadan aktardığına göre, araştırma ABD’deki Oregon Üniversitesi’nde Amerikalı, Çinli ve Güney Koreli doktorlar tarafından yapıldı.
Bir insan embriyosunun, gelecekte ani ölüme neden olan ve sık görülen bir kalp hastalığını tetikleyen genlere sahip olduğu saptanmıştı.  Tarihte ilk kez insan genleri bu araştırmada başarıyla değiştirildi. ‘Hatalı genler’ düzeltilerek kalp hastalığına neden olan mutasyon riski ortadan kaldırıldı. Ayrıca bu işlem yapılırken DNA’daki diğer genler hasar görmedi. Araştırma bilimde bir çığır olarak kabul ediliyor.


YASAL MEVZUAT ÖNERİSİ: SADECE SAĞLIK SORUNLARI İÇİN KULLANILSIN
Hastalıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra daha zeki veya daha atletik bireyler olarak büyüyecek bebekler de tasarlanabilecek. Bu yüzden son araştırmayı yapan bilim insanları bu tekniğin sadece ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılması yönünde bir yasal mevzuat hazırlanması önerisinde de bulunuyor.
KAYNAKÇA: https://tr.sputniknews.com/bilim/201708031029540568-tasarim-bebek-dna/Paylaş:

Yazar:

Selamlar, Kocaeli/İzmit'te yaşıyorum. Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı MYO Elektronik Haberleşme Teknolojisi okuyorum. Amatör Araştırmacı Gazeteciyim, Bir çok alanda araştırmalar yaptım. Hititlerde Şenlikler konu başlıklı yüksek lisans tezi hazırladım. Her geçen gün değişen ve yeni bir Çağın ( Uzay ve Bilişim Çağı ) eşiğinde olan Dünyamıza, Aynı penceden bakmayan okuyuculara ilham kaynağı olabilirsem NE MUTLU BANA...

E-Mail: osmanbeydilli@muhendisol.com

Yorum Gönder

Yorum Kuralları
1. Hakaret ve argo kelimeler içeren yorumlar onaylanmaz.
2. Link içeren yorumlar onaylanmaz.
3. Site yararına olmayan yorumlar onaylanmaz.

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-