5 Eki 2017

Neva ÇİFTÇİOĞLU


DOĞUM:1963
Nasa'da görev yapan Neva Çiftçioğlu,kireçlenme sebebi olan bir mikrobu buluşu ile dünyanın pek çok yerinde birçok ödül aldı.Aynı mikrobu Mars'ta keşfeden Amerikan Uzay Ve Havacılık Dairesi (NASA)onu birlikte çalışmaya çağırınca 2.5 yıldır ABD'nin kalbine girmeyi başaran ilk Türk kadını oldu.

Yeni çalışmalarında kalp ve böbrek hastalıkları üzerine duran Neva Çiftçioğlu'nun gelecek yıllarda,patenti yüzlerce milyon dolar değerindeki önemli bir buluşu açıklanacak.

Finlandiya'da Doçentlik unvanı almış olan Neva Çiftçioğlu,üzgünüm ki Türkiye'de tanınmıyor ve bunca zamana kadar hiçbir Türk yetkilisinden tebrik almamıştır.Yıllar önce Neva Çiftçioğlu'nu kabullenmeyen Türk Üniversiteleri günümüzde bile onunla çalışmayı kabul etmiyor.(Ankara Tıp Fakültesine proje götürdüğünde "iş mi arıyosun?"denilerek geri çevrilmiştir.)

Vatandaşlık değiştirmesi hakkında baskılara maruz kalmasına rağmen Neva Çiftçioğlu,"Asla Türklüğümden vazgeçmem"diyor.

Paylaş:

Yazar:

Merhaba, ben bu bloğun kurucularındanım. 21 yaşındayım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde Makine Mühendisliği okumaktayım. HTML, CSS, Python ve Java ile uğraşıyorum. Cad programlarında Autocad biliyorum.

E-Mail: ismailkuscu@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-