Ülkemizin Gururu Atatürk Üniversitesi
 1. Anasayfa
 2. Güncel Haberler

Ülkemizin Gururu Atatürk Üniversitesi

0
Türkiye’nin en büyük astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanındaki temel bilim yatırımı olan “Doğu Anadolu Gözlemevi”nin (DAG) kurulum çalışmaları, 3 bin 170 rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi’nde devam ediyor. 2012 yılında başlayan proje, 2020 yılında uzaydan ilk ışığı alarak hizmete girecek. Atmosferik türbülansa bağlı etkilerin tümünü ortadan kaldıran DAG ile HUBBLE Uzay Teleskobu’ndan yaklaşık 7 kat daha yüksek çözünürlükte görüntü alınabilecek.

 

Erzurum’da bulunan Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde, Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle 2012 yılında başlaya çalışmada bazı yapılar göze çarpmaya başladı. Doğu Anadolu Gözlemevi, bittiğinde Avrupa’nın en yüksek çözünürlüklü teleskobu olacak.
Ayrıca barındırdığı optik ve mekanik kısımlar Işık Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İsviçre’den HEIG-VD ortaklığında yapılıyor. Türk mühendislerin ürettiği tasarımlarla Türkiye’ye bu alanda büyük deneyimler kazandırdı. Tamamen milli imkanlarla yapılan DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) teleskobu, dünyada bir ilki de gerçekleştirecek. O da içinde barındırdığı Adaptif Optik (AO) sistemlerinin de içinde barındırması olacak. Bu optik ayarlanabilir bir şekilde bulunuyor. Optik sistemlerinin performansını arttırmak için geliştirilmiş ve dalga cephesi bozulmalarını en aza indirmek amacıyla kullanılan bu sistem, DAG teleskobunun içinde bulunacak.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir