2 Ara 2017

Sensörler

Sensör, bir fiziksel olguyu algılamak için çıkış sinyali üreten bir cihazdır. Günümüzde çok çeşitli ölçümleri kapsayacak şekilde bir çok sensör geliştirilmiştir. Sensörlerden bir kaç tane örnek verecek olursak:
ULTRASONİK MESAFE SENSÖRÜ :
İnglizcede ultra ve sonic kelimelerinin birleşimi olan ultrasonik daha yüksek ses anlamına gelmektedir. Bu sensör etrafa ses dalgaları yayıp daha sonra herhangi bir nesneye çarpıp geri geldikten sonra nesne ile temas etmeden arasında ki mesafeyi ölçer. Bu ses dalgaları yaklaşık olarak 20kHz-500kHz frekans aralığına sahiptir.Utrasonik mesafe sensörünün çalışma prensibi hepimizin bildiği YOL=HIZxZAMAN mantığıdır. En sık kullanılan çeşidi HC-SR04
SICAKLIK SENSÖRÜ:
Sıcaklık hayatımızda en sık ölçülen ve ihtiyaç duyulan değerlerden birisidir. Örnek verecek olursak vücut sıcaklığı, oda sıcaklığı veya kimyasal bir tepkimenin sıcaklığı olabilir. Fiziksel, elektroniksel , biyolojik tüm sistemler sıcaklıktan etkilenir. Bunun için okunan değerleri net olarak bilmemiz gerekir ve burada sensörler devreye giriyor. Sıcaklık sensörlerinin çalışma prensibi sensörün üzerine gelen sıcaklıkla içinde ki direnci değişen ( nikel , bakır veya kobalt) maddenin verdiği sinyal sonucu oluşan değerlerdir.PİEZOELEKTRİK SENSÖR:
Bu sensörler kuvvet uygulandığında çıkış voltajı üretir. Geleceğin eletrik üretiminde çok önemli aday olan bu sensörler içinde ki kristallere uygulanan basıç ile kutuplar arası uzaklık azalır ve yüzey bölgesinde yük birikimi artar dolayısıyla iki uç arasında gerilim farkı doğar. Herhangi bir iletken ile birleştiğinde akım artar. Ayakkabının tabanına piezoelektrikj sensörleri takıp her adımda eletrik üretilebilir. Böylece yürüyüş yaparken telefon , bilgisayar vb. cihazların bataryalarını doldurabilirizPaylaş:

Yazar:

Merhabalar, ben Ömer Faruk Sarı 1996 Konya doğumluyum. Kto Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendeisliği 2. sınıf öğrencisiyim . İlgi alanlarım Otonom robotik sistemler , C++ , Solisworks ve PLC

E-Mail: omerfaruk@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-