1. Ana Sayfa
  2. Bilimsel
  3. Stem Kavramı

Stem Kavramı

1

Matematik, hayatın her alanında önemli bir yer tutmaktadır. İyi bir mühendis yetiştirilebilmesi, bilimsel çalışmalar yapılabilmesi ve teknolojinin ilerleyebilmesinin temelinde matematik yatmaktadır. Bu kavramlar birbiriyle çok bağlantılı hatta iç içe geçmiş durumdadırlar.

 STEM Kavramı (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Birlikteliği),
Bu noktada “STEM” olarak kısaltılmış bir kavramdan bahsetmek yerinde olacaktır. STEM; ingilizce science, technology, engineering ve math kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kavramdır. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik arasındaki ilişkiyi anlatmak için oluşturulmuştur.
Dünyada STEM kavramı ve onu oluşturan unsurların tümüne karşı bir farkındalık gelişmektedir. Tüm bilimsel çalışmalar, teknolojik yenilikler ve mühendislik eğitimleri bir bütün halinde ele alınmakta ve matematiğin hep altyapıyı oluşturduğu ve başrolde olduğu bir ilişki çerçevesinde yürütülmektedir.
 STEM Kavramının Dünyadaki Önemi,
STEM alanındaki ilk çalışmalar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Apollo Programı ile birlikte yapılmaya başlandı ve böylece dünya STEM kavramıyla tanışmış oldu.
O tarihten bu yana; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin ayrılmaz bir bütün olduğu ve birlikte öğretilmesi gerektiğinden yola çıkılarak, birtakım çalışmalar ve eğitim programları düzenlenmeye başlandı. Okul öncesi eğitimden, üniversite aşamasına kadar uygun eğitim programları tasarlandı.
 Türkiye’de STEM Kavramı,
Türkiye’de STEM kavramının henüz bilinmediğinden ve bu konuda yapılmış pek fazla somut çalışma bulunmadığından söz edilebilir. Türkiye’nin teknolojik ve bilimsel açıdan daha fazla gelişebilmesi için bu kavrama odaklanması ve dünya genelindeki örneklerden yararlanması faydalı olacaktır.
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap