1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Mühendislik Fakülteleri Ders Notları

Mühendislik Fakülteleri Ders Notları

Geçmiş yıllarda üniversitelerde ders notu kavramı ders esnasında deftere not alma ya da kaynak kitaplardan faydalanma şeklinde ifade edilirdi. Şimdilerde ise bunun yerini dersi veren hocalar tarafından derlenen fasikül şeklinde kısa ve öz bilgilerden oluşan ders notları almıştır. Bu durumun ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. Ders kitaplarının ücretlerinin yüksek olması, ders sırasında hızlı bir şekilde not almada zorluk çekilmesi gibi nedenler bunların başında gelmektedir. Ayrıca bu duruma öğrenci gözüyle bakıldığında onların da işlerini kolaylaştırdığı görülmektedir..

 Ders Notlarının İçeriği
Mühendislik fakülteleri sayısal işleme dayalı dersleri çoğunlukta olan bölümlerdir. Bunun yanında sözel anlatımı olan konular da mevcuttur. Özellikle sözel konular hakkında öğrenciler bahsedilen şekildeki ders notlarına fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır. Notlarda derslere ait teorik bilgiler, formüller yer almaktadır. Bu bilgilere ilave olarak bazen de ders notlarına matematiksel işlemler gerektiren sayısal örneklere de yer verilmektedir. Bu notlar sayesinde öğrenciler sınavlara daha çabuk ve kolay hazırlanmaktadırlar.
 Ders Notlarının Kalitesi
Herhangi bir dersle ilgili not hazırlanacağı zaman öncelikle anlatımın kısa ve öz yani anlaşılır bir biçimde olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılacak kağıt kalitesi, yazıların büyüklüğü ve okunaklı olup olmaması da notların kalitesini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bilgi içeriği zayıf, öğrenciye dersi anlama noktasında yardımcı olamayan, yazı, şekil ve formülleri karmakarışık olan ders notlarına öğrenciler tarafından gereken ilgi gösterilmeyecektir. Bunun sonucunda ise hem derslerden geçmek zorlaşacak hem de başarısız mühendis adayları yetişecektir. Üstelik bu durum fakültenin ve bölümlerinin eğitim kalitesini de olumsuz yönde etkileyecek, o fakülte ve bölümler tercih edilmeyenler listesinde yer alacaktır.
Bu bilgiler ışığında ders notlarının yeri ve öneminin çok büyük olduğu ve bu notların itinalı bir şekilde hazırlanması gerektiği sonucu çıkacaktır.
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap