1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Günümüzün En Büyük Asal Sayısı Bulundu

Günümüzün En Büyük Asal Sayısı Bulundu

1

Bir kargo çalışanı hesaplanabilir en büyük asal sayıyı evde kendi bilgisayarıyla 23 milyon birim çeviren Bir asal sayı ulaştı

Mühendis ol okuyucularına ilkokul matematiği kötü olan olduğunu zannetmiyorum ama biz yine de bu yazı içerisine rastgele bir şekilde gelmiş olan okuyuculara kısa bir hatırlatma yapalım. Asal sayı 1 ve kendisi dışındaki sayılara bölündüğünde kesirli sonuç veren sayılara denir.

“M77232917” adı verilen sayının hesaplanmasını enteresan hale dönüştüren birkaç önemli nokta var. Şu an bile süper bilgisayarlarla en büyük asal sayı sürekli hesaplanmaya çalışılıyor, ama FedEx adlı Kargo şirketinde çalışan bu arkadaşımız Intel Core i5 6600 işlemci bulma bilgisayarda toplamda üç günde hesaplamış olması bizce de çok büyük bir başarı.

Bu asal sayı, Mn=2n-1 tarzında ifade edilen Nadir bir sayı sınıfına giriyor. Sayıyı görmek isterseniz buraya tıklayarak Zip dosyasını indirebilirsiniz. Dosya 24 megabayt büyüklüğünde. Yazı içerisinde bir fotoğrafını paylaşıyoruz ama dosyayı indirdiğinizde Siz de göreceksiniz ki tamam mı 900 sayfa 1 kitap uzunluğunda.

Bu asal sayı, Prime 95 kullanarak İntel Xeon sunucuda bir buçuk günü Aşkın süre içerisinde doğrulandı. Ayrıca Kargo çalışanı firmasından 150 bin dolar ödüle layık görüldü.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap