1. Ana Sayfa
 2. Güncel Haberler
 3. Hassas Güdüm Kitleri

Hassas Güdüm Kitleri

kanatli-gudum-kiti-goreve-hazir-fvty

 

Merhaba sevgili MÜHENDİSOL okurları bu yazıda son günlerde gündemimize oturan Afrin harekatında da kullanılan “Hassas güdüm kitleri” hakkında kısa bir söyleşi yapacağız.Hazırsanız başlayalım.
Öncelikle kısa bir tanım yapmak gerekirse uçaktan bırakılan bir bomba için yönlendirici bir pusula denilebilir en basitinden

 

 Hassas Güdüm Kitleri
Hassas güdüm kitleri genel maksatlı bombalara entegre şekilde kullanılır. Kötü hava şartlarında fırlatılan bir bomba Bu yönlendiriciler sayesinde minimum hata ile hedefin tam isabetle vurulmasını sağlar.Son yıllarda ülkemizde savunma sanayiine yapılan yatırımlar bu konuda da kendini göstermişe benziyor;zira Afrin harekatında kullanılan güdüm kitlerinin tamamı Tübitak ve Savunma Bakanlığı’nın elinden çıkmış % 100 yerli üretim ürünlerdir.
TÜBİTAK hassas güdümler için şöyle bir tanımı uygun görmüş bunu da eklemekte fayda görüyorum:”40000 ft irtifada 25 km menzile ulaşan hassas güdüm kiti, 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürmekte, böylece mevcut bombalar, her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, 6.3 m sapma değerinde yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazanmaktadır. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlamaktadır.”
Kaynakça:tubitak
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. _avatar

  Çok başarılı bir yazı olmus,teşekkürler

 2. _avatar

  Ayhan bey yazınızı okudum, çok bebeğendim.Umarım yazılarınızın devamı gelir, merakla bekliyorum 🙂

 3. _avatar

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş savunma sanayiinde sizin gibi gençlere ihtiyaç var

 4. _avatar

  Çok başarılı bir yazı olmuş. Konuyu daha kapsamlı ele alan yazılarınızı zevkle bekliyoruz. İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın