19 Şub 2018

Karbon Elyaf

Bir süredir araştırdığım ve ilgimi gerçek anlamda çeken bir konu olan “karbon elyaf” elementi hakkında elimden geldiğince sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Nedir Bu Karbon elyaf ? 

Bunu açıklamadan önce sanırım Elyaf kısmına değinmem daha doğru olur. Nede olsa Çoğu Mühendis ve Mühendis adayı Karbonu hayatının bir yerinde illaki duymuştur. Elyaf; Lif kelimesinin çoğulu olup, gerilebilme ve kopma mukavemeti ile bükülebilirlik (eğrilebilme),birbiri üzerine yapışabilme yeteneği olan boyu enine göre çok uzun olan  lif topluluğudur.
Elyaf; Doğal olarak bitkilerden ve hayvanlardan veya yapay olarak sentetik ham maddelerden  (İşte burası ilgi alanımıza giriyor karbon elyaf    bu kısımdan doğuyor) elde edilebilir.

Elyafı bu şekilde açıkladıktan sonra neden bilim insanlarının Karbon elyaf üzerinde çalıştığını anlayabiliriz karbon içindeki yapı gereği çok dayanıklı bir elementtir bir de bu karbonun elyaf haline getirildiğini düşünelim ortaya neler çıkıyor elimden geldiğince anlatmaya çalışayım.
Karbon elyafı açıklarken başka bir malzeme ile kıyaslamakta fayda bu malzememiz çelik olsun çelik bilindiği üzere mukavemet açısından çok sağlam bir malzemedir günümüzde bir çok sektörde dayanım gerektiren yerlerde makinelerin bir çoğunda çelik görülmekte fakat çelik’in en büyük dezavantajı yoğunluğu daha sade bir dille ağırlığıdır İlerde bir mühendis olacağımız için çok sade bir dilde kullanmamamız gerektiğini varsayarak kompozit alanında uğraşacak arkadaşlarım için malzemede bu özellik Spesifik Mukavemet olarak geçmektedir bunu açıklayacak olursak malzemenin mukavemetinin yoğunluğuna oranıdır Çelikteki bu oran nispeten küçüktür yani kıyaslayacağımız Karbon elyaf   a oranla neredeyse 4 kat daha küçüktür,

 Bu kısmı biraz cık açmakta fayda var yani bu spesifik mukavemet karbon elyaf   da yüksek olması demek bu elementin hem yüksek mukavemet barındırırken bunun yanın dada müthiş bir hafifliğe sahip olmasıdır işte bu sebeple günümüzde çeliğin kullanılacağı yerlerde eğer hafiflikte isteniyorsa karbon elyaf    kullanmak bize istenilen özellikleri müthiş bir şekilde sağlayacaktır.
Bu özellikler;
→ Düşük yoğunluk
→ Yüksek Mukavemet ( Dayanıklılık)
→ Düşük sürtünme katsayısı
→ Hafiflik
Daha bir çok özelliğinden bahsedilebilir ama bunlar en önde gelenleri

Ben sadece burada çelik ile kıyasladım ama günümüzdeki neredeyse en sağlam element karbon elyaf   dır yani diğer birçok element ten daha sağlamdır (neredeyse en sağlamı)
Sentetik olarak üretilen bu element kompozit yapılarak dünyanın en dayanıklı malzemesini bize sunabiliyor

Bu kadar bilgi verdikten sonra nerelerde kullanıldığına değinerek yazımı sonlandırmak istiyorum.

Ağırlıklı olarak, Savunma sanayinde,askeri amaçlı malzemelerde,kara yolu taşıtlarında, uzay ve havacılık sektöründe, kara ve deniz taşımacılığında, endüstriyel malzemelerde, bina ve altyapı güçlendirmelerinde, rüzgar santrallerinde ve spor malzemelerinde kullanılıyor. Birçok uçak, uydu ve roket sistemlerinde, kişisel koruyucu ekipmanlarda, basınçlı kaplarda ve Formula 1 yarış arabalarının iskelet sistemlerin de kullanılmakta.
Bu elementi kullanan dünya devi birkaç firma; NASA,Boeing ve Airbus firmaları karbon elyaf  elementini kullanmakta.

Son olarak belirtmek isterim ki yeni nesillerde karbon elyaf   ve bunun kompozitleri savunma sanayisinin en önemli parçaları halini alıcağına kesin gözüyle bakılıyor Türkiyede sayılı firma bu karbon elyaf üretimiyle uğraşsa da bazı firmalar azımsanmayacak seviyede bu ürünü Türkiye savunma sanayisine sunuyor ileride mezun olacak arkadaşlar,Kompozit sektörüne girecek arkadaşların bu konuyu araştırıp geliştirme üzerine yoğunlaşmalarında gerçekten çok büyük bir önem var Selametle kalın Allah'a ısmarladık.

Paylaş:

Yazar:

Samsun Ondokuz Mayıs Makine Müh. Öğrencisiyim Autocad ve SolidWorks programları üstünde uğraşlarım var (orta seviye) Savunma Sanayi üzerine yoğun bir ilgim bulunmakta.

E-Mail: onuryagcı@muhendisol.com

Yorum Gönder

Yorum Kuralları
1. Hakaret ve argo kelimeler içeren yorumlar onaylanmaz.
2. Link içeren yorumlar onaylanmaz.
3. Site yararına olmayan yorumlar onaylanmaz.

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-