1. Ana Sayfa
  2. Ürün İnceleme
  3. Kickstarter vs Indiegogo: Hangisini Seçmelisiniz?

Kickstarter vs Indiegogo: Hangisini Seçmelisiniz?

Kitle fonlaması, projeler ve sebepler için bir fon yaratma şeklidir. Artık internete ve şu anda mevcut olan uygun kitle fonlama web siteleri sayesinde, dünyanın her yerinden insanlar, herhangi bir şeye para yatırmak için para bağışlayabilir ya da yardım yapabilirler.

Kitle fonlaması fikrine aşina iseniz, muhtemelen en popüler iki platformun Kickstarter ve Indiegogo olduğunu biliyorsunuzdur . Her ikisi de harika seçenekler, ancak her birinin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır.

Kickstarter veya Indiegogo’nın kitle fonlaması kampanyanız için uygun olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki karşılaştırmaları okuyun.

Kickstarter ve Indiegogo Arasındaki En Büyük Fark Nedir?


Kickstarter hakkında bilmeniz gereken ilk şey, sadece araçlar, oyunlar, filmler ve kitaplar gibi yaratıcı projeler için olmasıdır. Bu nedenle, felaket yardımı, hayvan hakları, çevre koruma veya yaratıcı bir ürün veya hizmet geliştirmeyi içermeyen başka bir şey için para toplamak istiyorsanız, Kickstarter’ı kullanamazsınız.

Diğer taraftan Indiegogo, gerçekleştirebileceğiniz kampanya türleri hakkında çok daha açık. İki platform arasındaki en büyük fark, Indiegogo’nın neredeyse her şey için kullanılabileceği, Kickstarter’ın ise çok daha sınırlı olduğu.

Bunları basitçe özetlemek gerekirse:

Kickstarter, yaratıcı projeler için dünyanın en büyük fonlama platformudur.

Indiegogo , herkesin film , müzik, sanat, sadaka, küçük işletmeler, oyun, tiyatro ve daha fazlası için para toplayabileceği uluslararası bir kitle fonlama sitesidir .

Kickstarter veya Indiegogo’da Herkes Kampanya Başlatabilir mi?


Kickstarter ile, sadece ABD, İngiltere, Kanada’nın (şuan ülkemize hizmet vermiyor) ( ve daha fazlasının ) daimi sakinleri 18 yaşın üzerinde bir kampanya başlatabilir.

Indiegogo kendisini uluslararası bir platform olarak tanıyor, bu yüzden dünyadaki herhangi bir kişinin bir banka hesabına sahip olduğu sürece bir kampanya başlatmasına izin veriyor.

Indiegogo’nun sahip olduğu tek gerçek kısıtlama, ABD OFAC yaptırımlar listesindeki ülkelerden kampanya yapanlara izin vermemesidir.

Kickstarter veya Indiegogo Kullanmak için Başvuru Süreci Var mı?

Kickstarter kampanyalarının, yayınlanmadan önce onay alması gerekiyor. Genel olarak, kampanya, sanat, çizgi romanlar, dans, tasarım, moda, film, yemek, oyunlar, müzik, fotoğraf, teknoloji ve tiyatro gibi kategorilerinden herhangi birine giren bir projenin tamamlanması gerekmektedir.

Indiegogo’ın ​​bir başvuru süreci yoktur, bu nedenle herkes önce onaylanmasına gerek kalmadan bir kampanya başlatıp çalışmaya başlayabilir. Başlamak için ücretsiz bir hesap oluşturmanız yeterli.

Kickstarter ve Indiegogo Paradan Ne Kadar Para Alır?

Muhteşem crowdfunding platformlarını kullanması karşılığında, hem Kickstarter hem de Indiegogo kampanyacı ücretlerini ödüyor. Bu ücretler, kampanyanız sırasında yükselttiğiniz paradan çıkarılır.

Kickstarter, toplanan toplam fon tutarına yüzde 5 ile yüzde 3’lük bir ödeme işlem ücreti uygular. Şirket, hem içerik oluşturucular hem de destekleyiciler için ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla çevrimiçi ödeme işleme platformu Stripe ile ortaklık kurdu. Bu nedenle, Kickstarter projenizi hazırlarken tüm banka hesap bilgilerinizi vermeniz gerekiyor.

Indiegogo, hedefinizi karşılamanız durumunda yükselttiğiniz toplam paranın yalnızca yüzde 4’ünü tahsil eder. Ancak, bağış toplama hedefinizi karşılamadıysanız, toplam paranın yüzde 9’unu ödersiniz.

Kickstarter ve Indiegogo, Fon Hedeflerine Ulaşmayan Kampanyalarla Nasıl Başa Çıkıyor?

Kickstarter, ya hep ya hiç olmayan bir crowdfunding platformu olarak faaliyet gösteriyor. Diğer bir deyişle, bir kampanya kendi bağış toplama hedeflerine ulaşmazsa, vaat edenler, kendilerine söz verdikleri miktardan ücret alınmayacak ve proje yaratıcıları paradan hiçbir şey alamayacaklardır.

Indiegogo, kampanyacıların kampanyalarını iki farklı şekilde oluşturmayı seçmelerine izin veriyor.

Hedefinize ulaşmasanız bile yükselttiğiniz herhangi bir parayı tutmanıza izin veren Esnek Finansman’ı seçebilir veya hedefe ulaşılamamışsa tüm katkıları otomatik olarak parasal fonlara geri gönderen Sabit Finansman’ı seçebilirsiniz.


Hangi Crowdfunding Platformu Daha İyi?

Her iki platform da harika ve ikisi de diğerinden daha iyi değil. Indiegogo, başlatabileceğiniz kampanya türleri, hedefinize ulaşamadığınız durumlarda esnek finansman ve ilk kampanyanızı oluşturmak için herhangi bir başvuru süreci dahil olmak üzere Kickstarter’dan çok daha fazla seçeneğe sahip.

Kickstarter Ancak teknoloji / yeni işletme ve yaratıcı sanatlar sektörlerde mükemmel marka bilinirliği vardır, bu nedenle bir başlatmayı planlıyorsanız yaratıcı projeyi , Kickstarter, Indiegogo’ya rağmen daha sınırlama olmasına rağmen sizin için daha iyi crowdfunding platformu olabilir.

Ayrıca, Finansman hedefinize ulaşmazsanız, Indiegogo’daki ücretlerle daha büyük bir isabet alırsınız, oysa Kickstarter kampanyacıları bunu yapmazlarsa bir kuruş ödemek zorunda kalmazlar. Bu da karar alma sürecinde büyük bir faktör olabileceğini anlamına gelir.

Her ikisi hakkında daha fazla bilgi için Kickstarter’ın SSS sayfasını ve Indiegogo’nun SSS sayfasını kontrol edin .

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap