Ev İnternet Bağlantınız Düşük Olduğunda Ne Yapmalı?
 1. Anasayfa
 2. Güncel Haberler
Trendlerdeki Yazı

Ev İnternet Bağlantınız Düşük Olduğunda Ne Yapmalı?

0
Kötü performans gösteren bir internet bağlantısına, geniş bant yönlendirici yapılandırma hataları, kablosuz parazit veya ev ağınızdaki diğer bazı teknik sorunlardan kaynaklanabilir. Yavaş internet bağlantınızın nedenlerini teşhis etmek ve düzeltmek için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz.
Yönlendirici Ayarlarınızı Kontrol Edin
 
Bir ağın merkezi parçası olarak, bir geniş bant yönlendirici , yanlış yapılandırılmışsa yavaş internet bağlantılarından sorumlu olabilir. Örneğin, yönlendiricinizin MTU ayarı, çok yüksek veya çok düşük ayarlanmışsa performans sorunlarına yol açabilir. Yönlendiricinizin ayarlarının üreticinin belgeleri ve İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) önerilerinizle tutarlı olduğundan emin olun . Yönlendiricinizin yapılandırmasına yaptığınız değişiklikleri dikkatlice kaydedin, böylece gerekirse daha sonra geri alabilirsiniz.
Kablosuz Sinyal Parazitlerinden Kaçının
 
Wi-Fi ve diğer kablosuz bağlantı türleri genellikle, bilgisayarların sinyal sorunlarının üstesinden gelmek için iletileri sürekli olarak tekrar göndermesini gerektiren sinyal paraziti nedeniyle kötü performans gösterir. Ev aletleri ve hatta komşularınızın kablosuz ağları bile bilgisayarlarınızı etkileyebilir. Sinyal paraziti nedeniyle yavaş internet bağlantısından kaçınmak için, yönlendiricinizi daha iyi performans için yeniden konumlandırın ve Wi-Fi kanal numaranızı değiştirin . Genel olarak, cihazınız yönlendiriciye ne kadar yakınsa, Wi-Fi bağlantısı o kadar iyi olur.
 
Solucanlar ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı dikkatli olun
 
Bir internet solucanı bilgisayar ağları aracılığıyla bir cihazdan diğerine yayılır kötü amaçlı bir yazılım programıdır. Bilgisayarlarınızdan herhangi biri bir internet solucanı veya başka bir kötü amaçlı yazılım tarafından enfekte olursa, kendi bilginiz olmadan kendiliğinden ağ trafiği oluşturmaya başlayabilir ve internet bağlantınızın yavaş görünmesine neden olabilir. Cihazlarınızdan solucanları ve kötü amaçlı yazılımları yakalamak ve kaldırmak için güncel anti-virüs yazılımı kullanmaya devam edin.
Hog Bandwidth’in Arkaplan Programlarını Durdur
 
Bir bilgisayardaki bazı yazılım uygulamaları, diğer uygulamaların arkasına gizlenmiş veya sistem kaynaklarını en az ağ kaynaklarını tüketen sistem tepsisine en aza indirilen arka plan işlemlerini çalıştırır. Solucanların aksine, bu uygulamalar yararlı bir iş yapmak için tasarlanmıştır ve bir kişinin normal olarak bir cihazdan çıkarmak istediği türden değildir. Özellikle videolarla çalışan oyunlar ve programlar ağınızı büyük ölçüde etkileyebilir ve bağlantıların yavaş görünmesine neden olabilir. Bu uygulamaların çalıştığını unutmak çok kolay. Yavaş bir ağda sorun giderirken arka planda çalışan tüm programlar için bilgisayarlarınızı kontrol edin.
Yönlendiricinizin ve Diğer Ağ Ekipmanlarınızın Çalıştığından Emin Olun
 
Yönlendiriciler, modemler veya kablolar arızalandığında, ağ trafiğini tam hızlarda düzgün şekilde desteklemezler. Ağ ekipmanlarındaki bazı teknik hatalar, bağlantıların kendileri yapılabilmesine rağmen performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Potansiyel olarak arızalı ekipmanı gidermek için, farklı konfigürasyonlarla deneme yaparken donanımınızı geçici olarak yeniden düzenleyin ve yeniden yapılandırın. Sistematik olarak yönlendiriciyi atlamayı, kabloları değiştirmeyi ve yavaş performansı sistemin belirli bir bileşenine ayırmak için birden fazla cihazla test yapmayı deneyin. Ardından, yükseltilip yükseltilemeyeceğini, değiştirilebileceğini veya değiştirilebileceğine karar verin.
İnternet Servis Sağlayıcınızı (ISS) Arayın
 
İnternet hızı, sonuçta servis sağlayıcısına bağlıdır . ISS’niz ağ yapılandırmasını değiştirebilir veya internet bağlantınızın yanlışlıkla yavaşça çalışmasına neden olan teknik sıkıntılar yaşayabilir. ISS’ler ayrıca ağ üzerinde ağ performansınızı azaltan filtreleri veya denetimleri bilinçli olarak yükleyebilir. Yavaş internet bağlantınızdan sorumlu olduğundan şüpheleniyorsanız servis sağlayıcınıza başvurmaktan çekinmeyin.
Kaynak: LifeWire

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 1
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir